Hlavní obsah

Komentuje hejtman Středočeského kraje

Přes veškerou nepřipravenost reformy veřejné správy se ve Středočeském kraji podařilo zajistit všechny funkce nového územního celku a bez velkých otřesů převzít veškeré nové odpovědnosti. Dovoluji si zmínit alespoň několik významných oblastí, kde se kraj dokázal vyrovnat se zásadními problémy nebo které dokázal rozvinout.

Komentuje hejtman Středočeského kraje

Rozpočet

V uplynulých čtyřech letech se podařilo prosadit vždy vyrovnaný rozpočet, který byl a je základní podmínkou pro dlouhodobou stabilitu a pro rozumný rozvoj území.

Infrastruktura

Kraj převzal rozsáhlou síť silnic II. a III. třídy v mnoha případech ve velmi zanedbaném stavu. Do rozvoje a rekonstrukce těchto komunikací jsme investovali téměř miliardu korun. Bez jakéhokoli výpadku jsme zajistili trvalou údržbu těchto silnic a zefektivnili činnost krajských organizací Správy a údržby silnic.

Zdravotnictví

Po rozsáhlé odborné diskusi se podařilo vytvořit koncepci zdravotnictví kraje. Středočeský kraj se tak stal vůbec prvním uzemním celkem, který uchopil oblast zdravotnictví v uceleném perspektivním výhledu.

Podařilo se stabilizovat hospodaření nemocnic, které kraj převzal 1. ledna 2003 od okresních úřadů s dluhem téměř 700 miliónů korun. Řada těchto zařízení měla navíc zásadní existenční problémy. Ekonomické výsledky po prvních měsících ukazují, že kroky kraje vedou jednoznačně správným směrem. Kraj také sloučil a transformoval dvě příbramské nemocnice v Oblastní nemocnici Příbram - akciovou společnost.

Spolupráce s EU

Dne 16. března 2004 otevřel Středočeský kraj své Zastoupení při Evropských společenstvích v Bruselu. Vlastní kancelář v sídle EU zajišťuje prezentaci kraje jako zajímavé investiční oblasti a turistické destinace, informační zázemí pro krajský úřad a lobbystickou podporu projektům kraje - dosud se podařilo úspěšně jednat o projektech kanalizace v Berouně, ČOV v Příbrami a protipovodňových opatření na řece Litavce.

Vnímání Středočeského kraje

Důležitým úkolem bylo rozšířit základní povědomí o existenci našeho kraje. Paradoxně nám v tomto ohledu velmi pomohla povodeň v roce 2002, kdy lidé viděli, že se instituce krajů i hejtmanů velmi osvědčila. Snažili jsme se také prezentovat kraj v nejrůznějších publikacích a organizovali také akce pro děti. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků