Hlavní obsah
Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se svými stranickými kolegy Davidem Rathem (vpravo) a Richardem Dolejšem Foto: Petr Horník, Právo

Koalice odmítla návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta, předloží vlastní

Poslanci ve středu v prvním čtení zamítli návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Koaliční strany ji podporují také, nicméně chtějí počátkem příštího roku předložit vlastní návrh zákona.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se svými stranickými kolegy Davidem Rathem (vpravo) a Richardem Dolejšem Foto: Petr Horník, Právo
Koalice odmítla návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta, předloží vlastní

Návrh na zamítnutí ústavní normy sociální demokracie podala ODS. Sněmovna nevyslyšela volání poslanců ČSSD po tom, aby se o předloze debatovalo ve výborech a dospělo se k její kompromisní podobě.

Prezident nemůže být kašpárek na niti

Koaliční poslanci poukazovali na to, že ústavní novela vede k oslabení prezidentových pravomocí. Vadilo jim také, že by byl odvolatelný ve všelidovém hlasování. "Prezident bude podle tohoto návrhu takový kašpárek na niti," uvedl Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je vládní návrh připraven a je v připomínkovém řízení. "Na půdu Sněmovny by se mohl dostat začátkem příštího roku," řekl.

Sociální demokraté se podivovali nad tím, že koalice už při přípravě předlohy o ní s ČSSD nejednala. "Nedovedu si představit, že pouze změníme Ústavu. Mohlo by zůstat jen u toho a zklamali bychom všechny, kdo se na přímou volbu těší," podotkl Jeroným Tejc (ČSSD).

Norma neprošla již před volbami

Návrh ČSSD byl prakticky totožný s tím, který sociální demokracie neprosadila na poslední předvolební schůzi Sněmovny v květnu. Prezidenta měli volit všichni lidé s volebním právem. Kandidáta mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50 000 občanů. Volba se předpokládala dvoukolová. Případné třetí kolo se mělo konat v případě rovnosti hlasů v kole druhém.

Předloha také zpřesňovala možnost stíhat prezidenta pro velezradu na základě žaloby Senátu k Ústavnímu soudu. Mohla ji podle předlohy podat i Sněmovna, pokud by prezident porušil ústavní pořádek. Imunitu měla mít hlava státu jen ve funkčním období, ne doživotně. Prezident by mohl být také odvolatelný v hlasování voličů, pokud by se na tom ale shodl parlament. Pokud by odvolán nebyl, měla mít hlava státu právo rozpustit Sněmovnu. Předloha upravovala i prezidentovy pravomoci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků