Hlavní obsah
Pražský hrad Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Koalice má plán přímé volby prezidenta, k debatě pozve i ČSSD

Vládní koalice chce prosadit ústavní změny, které umožní v roce 2013 volit prezidenta přímo, v první polovině příštího roku. K debatě chce pozvat i ČSSD. Související návrhy předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kabinetu příští týden.

Pražský hrad Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Koalice má plán přímé volby prezidenta, k debatě pozve i ČSSD

"Pak uspořádáme kulatý stůl, abychom zjistili, kterou formu přímé volby preferuje opozice," řekl předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík. Harmonogram prosazení přímé volby ve středu projednali lídři vládní koalice na zasedání takzvané K9.

Podle Gazdíka je prosazení přímé volby hlavy státu jednou z priorit kabinetu pro příští rok, proto nelze na nic čekat. V úvahu zatím připadají jednokolová volba nebo dvě varianty volby dvoukolové.

Ústavní změna, o které politici diskutují léta, má možná šance na úspěch. Nedávno se na tom, že nástupce Václava Klause v prezidentském úřadu by měl být volen přímo, shodli v televizní debatě předsedkyně Poslanecké Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Přímá volba je i v koaliční smlouvě

Přímá volba hlavy státu je zakotvena v koaliční smlouvě nynější vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Podle Němcové se příslušné ústavní změny podaří uskutečnit tak, aby mohl být nový prezident občany přímo volen už před vypršením současného funkčního období Václava Klause v roce 2013.

ODS by si například představovala model, kde do druhého kola volby postupuje více kandidátů než jen dva neúspěšnější z kola prvního jako v senátních volbách. Otevřená také zůstává otázka případných rozšíření kompetencí přímo volené hlavy státu. Podle Němcové by měl mít "z logiky věci" širší kompetence.

Škromach by hlavě státu pravomoce ponechal

Místopředseda ČSSD by i přímo volené hlavě státu spíše kompetence ponechal, neboť posun by zasahoval do pravomocí obou komor parlamentu. Současně tehdy doplnil, že diskusi čeká také o případné změně funkčního období hlavy státu z pěti na čtyři či šest let. Přímá volba prezidenta by tak byla pevně spojena s určitými dalšími volbami v zemi.

S přímou volbou prezidenta v roce 2013 počítá i návrh volebního kodexu, který minulý týden poslal do připomínkového řízení ministr vnitra Radek John. Zákon by dokonce měl vejít v platnost 1. října 2012 tak, aby podle něj bylo možné volby vypsat v návaznosti na konec Klausova mandátu.

Návrh počítá s tím, že voliči dostanou sadu volebních lístků, na každé z nich bude jeden kandidát, voliči tak lístek pouze vhodí do urny, nebou muset kroužkovat svého favorita. Jaká jména se na lístcích objeví, se začíná rýsovat už dva roky před volbou. Zájem má bývalý šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a tuto možnost nevyloučil ani šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků