Hlavní obsah

Klausův tajný soupeř? Osobnosti odmítají jedna po druhé

Údajný záměr předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zveřejnit v říjnu jméno zatím utajovaného kandidáta na prezidenta, vyvolává nejrůznější spekulace, kdo by tímto "tajným" kandidátem mohl být. Jedním z těch, o nichž se mluví, je i bývalý prezident Václav Havel. Ten to ale v pátek definitivně odmítl. Dalším uvažovaným jménem je podle posledních spekulací předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Klausův tajný soupeř? Osobnosti odmítají jedna po druhé

"Divím se, že jméno pana doktora Rychetského nepadlo už dříve," řekl Novinkám jeden z uvažovaných kandidátů Václav Pačes.

Rychetského jméno zmínil už dříve bývalý předseda sociálních demoktratů Miloš Zeman. Rychetský spekulaci odmítl. "Svůj názor jsem nezměnil," reagoval v pátek pro Právo. Odmítl kandidovat už před pěti lety, když skončil mandát Václava Havla, Rychetského si přitom i tehdy odhlasoval poslanecký klub ČSSD.

Havel opět odmítl

Kandidaturu Havla je podle Pačese nepravděpodobná. "Velmi bych se divil, že by Václav Havel znovu kandidoval na úřad prezidenta republiky."

O tom, že by tajným jménem mohl být exprezident mluvil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Havel to odmítl. "V reakci na spekulace, které se v poslední době objevily o jeho případné kandidatuře, Václav Havel prohlašuje, že nedostal žádnou takovou nabídku ani s ním nikdo v této věci nejednal. Své důvody, proč se o funkci prezidenta nebude ucházet, několikrát zveřejnil a objasnil," tlumočil Havlův názor jeho tajemník Jakub Hladík.

Havel na jaře v České televizi řekl, že o funkci zájem nemá, ale kandidoval by, pokud by z toho "měl někdo strach".

Žádný tajný kandidát není

Další spekulací je ta, že ČSSD žádného slibovaného kandidáta nemá. Jen se jej snaží najít a vypouštěním návnad se snaží odvést pozornost od neúspěšného vyjednávání se stranami o jménech, která se už objevila.

Klaus tak zatím zůstává zatím jediným kandidátem prezidentské volby, která má začít v únoru příštího roku. Jeho zvolení podporuje ODS, ostatní strany hledají jiného kandidáta. Jmen se objevilo už několik. Místopředseda Senátu Petr Pithart boj i přes podporu části KDU-ČSL vzdal, ve hře jsou jména Jiřího Dienstbiera a Václava Pačese.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků