Hlavní obsah

Klaus se v kauze policejního prezidenta postavil za Nečase proti Johnovi

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek ve sporu o jméno policejního prezidenta postavil na stranu premiéra Petra Nečase. Ten není spokojen se způsobem, jakým byl vybrán budoucí policejní prezident Petr Lessy.

Klaus se v kauze policejního prezidenta postavil za Nečase proti Johnovi

"Pro mě je klíčové to, že v koaliční dohodě, která byla uzavřena v půlce loňského roku, došlo k evidentní dohodě, a já jsem přesvědčen, že je podepsána, že v této konkrétní věci, a to sice ve jmenování policejního prezidenta, nebude rozhodovat sám ministr vnitra, ale musí to být schváleno předsedou vlády," řekl Právu prezident Václav Klaus v Bělehradě, kde je na pracovní návštěvě.

"Já jsem u těchto jednání nebyl, pouze jsem informován, že to bylo takto dohodnuto. Jestli to tak dohodnuto bylo, tak je jasné, že není možné jmenovat policejním prezidentem někoho, kdo této podmínce nebude podléhat. V tomto smyslu já nemám co dalšího komentovat," pokračoval Klaus.

"Pana Lessyho jsem nikdy neviděl, v životě jsem to jméno do předvčerejška neslyšel. O žádných jeho charakteristikách nejsem informován, takže myšlenka, že bych já řekl, že se mi líbí nebo nelíbí, je úplně mimo můj okruh uvažování," dodal Klaus.

John chce Lessyho jmenovat

Lessyho doporučila ve středu na policejního prezidenta k tomu určená komise. Nečas měl problémy jak se způsobem výběru, tak s osobou Lessyho. O něm se podle něj spekulovalo už před rozhodnutím.

Komisí doporučený policejní prezident Petr Lessy.

Foto: Milan Malíček, Právo

"Doporučení komise budu plně respektovat a po souhlasu pana plukovníka Lessyho jej ustanovím do funkce nového policejního prezidenta," řekl ve středu po rozhodnutí komise John. [celá zpráva]

Nečas následně uvedl, že SMS od asistentky Johna, v níž bylo tlumočeno rozhodnutí o výběru policejního prezidenta, nepokládá za seriózní formu komunikace v tak závažné věci. Zopakoval i své výhrady k osobě Lessyho i transparentnosti a zákonnosti celého výběrového řízení.

„O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo jako o budoucím prezidentovi. O něm a panu Čechovi se mluvilo jako o vysněných kandidátech pana Johna,“ řekl Nečas. [celá zpráva]

Dohody na Hradě

Prezident do koaličních neshod vstoupil loni před Vánocemi, kdy se na Pražském hradě sešli zástupci K9. VV tehdy podmiňovaly podporu kabinetu v hlasování o vyslovení nedůvěry výměnou nyní již bývalého policejního prezidenta Oldřicha Martinů. [celá zpráva]

Dohoda, která na Hradě vznikla, nemá písemnou podobu a strany se zavázaly, že prezident bude garantem splnění sporných bodů, jako je budoucnost policejního prezidenta, předložení protikorupční strategie či vytvoření generální inspekce bezpečnostních složek. Právě hlava státu má být tím, kdo v případě neplnění dohody bude o situaci informovat veřejnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků