Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek: Rusnokův kabinet vystupuje jako invazní komando

Ministr financí Miroslav Kalousek zkritizoval úřednický kabinet Jana Rusnoka, který podle něj vystupuje jako invazní komando, navíc jej nazval vládou přátel Miloše Zemana. Srozumitelnější by mu připadalo, kdyby vládu sestavila ČSSD.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek: Rusnokův kabinet vystupuje jako invazní komando

"ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," řekl Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje Rusnok.

Pro Právo Kalousek dodal, že nekritizuje Rusnokův kabinet, ale Zemana.

Sociální demokraté v pátek vůbec poprvé připustili, že by se při případném druhém pokusu ucházeli o možnost sestavit menšinovou vládu. [celá zpráva]

"Měli bychom k tomu jiný přístup než k cizorodému tělesu, které vystupuje spíše jako invazní komando než jako vláda, která vychází z Poslanecké sněmovny," prohlásil Kalousek, podle něhož by však ani taková vláda nezískala důvěru. Jedinou většinou ve Sněmovně je prý 101 poslanců, kteří by na premiérku podpořili kandidátku dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM Miroslavu Němcovou (ODS).

Kandidáti Rusnokovy vlády

Účast ve vládě potvrdili:

Ministerstvo vnitra: Martin Pecina

Ministerstvo spravedlnosti: Marie Benešová

Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman

Ministerstvo kultury: Jiří Balvín

Ministerstvo práce a sociálních věcí: František Koníček

Ministerstvo zahraničí: Jan Kohout

Nabídku dostali a zvažují:

Ministerstvo zdravotnictví: Martin Holcát

Ministerstvo obrany: Vlastimil Picek

Ministerstvo pro místní rozvoj: František Lukl

Nabídku stát se ministrem školství odmítl nynější šéf tohoto resortu Petr Fiala, ministerstvo financí odmítl dosavadní náměstek ministra Jan Gregor, ministerstvo práce nechce vést jeho bývalý šéf Petr Šimerk. Resort životního prostředí odmítl Radek Špicar

O jakých jménech se spekuluje na posty dalších ministrů

Předčasné volby Kalousek v této situaci odmítá. "Možnost rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby není v ústavě proto, že se to tak má udělat tehdy, když se vláda nelíbí lidem nebo když lidi nadávají na vládu. Je to tam pro ten případ, kdy Sněmovna není schopna sestavit většinu, která by mohla podporovat vládu," řekl odcházející ministr financí, podle něhož hlava státu postupuje naprosto svévolně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků