Hlavní obsah
Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Jiří Rusnok. Foto: Petr Hloušek, Právo

Kandidáti Rusnokovy vlády

Designovaný předseda vlády Jiří Rusnok vybral ministry do své vlády. Posledním potvrzeným jménem je Jan Fischer, který by se měl stát vicepremiérem a ministrem financí. Rusnokova vláda má mít 15 členů, z toho jednu ženu.

Prezident republiky Miloš Zeman a premiér Jiří Rusnok. Foto: Petr Hloušek, Právo
Kandidáti Rusnokovy vlády

ministr financí a místopředseda vlády: Jan Fischer (62)

Jan Fischer

Foto: Petr Horník, Právo

Fischer má s úřednickou vládou zkušenost, překlenovací nestranický kabinet vedl jako premiér od května 2009 do července 2010. Jeho vláda dokončila předsednictví EU završila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Před tím působil v čele ČSÚ, poté zastával funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

V letošních prvních přímých prezidentských volbách Fischer nečekaně propadl, ačkoliv původně patřil k favoritům.

Více zde

ministr vnitra: Martin Pecina (44)

Martin Pecina (ČSSD)

Foto: Petr Horník, Právo

Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera, předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009).

Více zde

ministryně spravedlnosti: Marie Benešová (65)

Marie Benešová

Foto: Petr Hloušek, Právo

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od letošního května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla také místopředsedkyní strany.

Více zde

ministr zemědělství: Miroslav Toman (53)

Miroslav Toman

Foto: ČTK

Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. Jeho otec byl komunistickým ministrem zemědělství v 80. letech.

Více zde

ministr kultury: Jiří Balvín (59)

Jiří Balvín před Kramářovou vilou, kde jednal s premiérem Jiřím Rusnokem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jiří Balvín je znám především jako někdejší generální ředitel České televize. Poslanecká sněmovna ho do funkce prozatímního ředitele ČT zvolila v únoru 2001, 31. října 2001 byl Radou ČT zvolen generálním ředitelem. Měl stabilizovat situaci v televizi, což se mu ale podle Rady ČT nepodařilo. Kritizován byl za personální politiku, podle rady neplnil svůj projekt řízení televize. Rada ČT ho odvolala v listopadu 2002.

Více zde

ministr práce a sociálních věcí: František Koníček (60)

František Koníček

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Koníček v minulosti působil jako náměstek ministra práce a sociálních věcí. Od června 2005 do začátku roku 2006 byl poslancem za ČSSD. Za sociální demokracii byl opakovaně zvolen v komunálních volbách do zastupitelstva obce Jinočany. V letech 2006 až 2007 vedl Lesy ČR.

Více zde

ministr zahraničních věcí: Jan Kohout (52)

Ministr zahraničí Jan Kohout

Foto: Petr Horník, Právo

Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii.

Více zde

ministr zdravotnictví: Martin Holcát (59)

Martin Holcát

Foto: Michaela Říhová

Martin Holcát je renomovaný lékař, který se staral například o exprezidenta Václava Havla. Několik let také šéfoval Všeobecné fakultní nemocnici. Holcát má na kontě řadu vědeckých publikací a aktivně vystupuje také na odborných přednáškách.

Více zde

ministr školství: Dalibor Štys (50)

Vědec Dalibor Štys

Foto: David Veis, ČTK

Přírodovědec Dalibor Štys od loňska vede na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech.

ministr pro místní rozvoj: František Lukl

Starosta Kyjova František Lukl

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Lukl je místopředsedou Svazu města a obcí ČR a starostou Kyjova. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých.

ministr průmyslu: Jiří Cienciala

Rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jiří Cienciala byl řadu let ředitelem Třineckých železáren, nyní se věnuje akademické dráze. Je rektorem vysoké školy podnikání.

ministr dopravy: Zdeněk Žák

Zdeněk Žák

Foto: Eva Kořínková, ČTK

Žák v minulosti pracoval jako generální inspektor Českých drah a byl rovněž poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana. V rámci ČD působil i na dalších postech.

ministr obrany: Vlastimil Picek (56)

Náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek

Foto: Milan Malíček, Právo

Od letošního března ministr obrany, předtím první náměstek ministra. Kariérní voják prošel řadou funkcí, byl mj. náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003 až 2007) a od března 2007 do června 2012 náčelníkem generálního štábu.

ministr životního prostředí: Tomáš Podivínský (43)

Od loňského října náměstek ministra životního prostředí, předtím byl náměstkem Státního fondu životního prostředí, kdy měl na starosti program Zelená úsporám. Bývalý kariérní diplomat byl generálním konzulem v Drážďanech, předtím působil na ambasádě ve Vídni.

Více zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků