Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Yves Herman, Reuters

Jsem proevropský, ale EU potřebuje změnu, tvrdí Babiš

Jsem proevropský politik, ale Evropská unie potřebuje změnu, uvedl v rozhovoru pro list Financial Times premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož by se mělo více kompetencí vrátit členským státům. Regulace prý škodí obchodu i rozvoji.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Yves Herman, Reuters
Jsem proevropský, ale EU potřebuje změnu, tvrdí Babiš

Babiš se v rozhovoru označil za „rozhodně proevropského politika” a zdůraznil, že se staví proti snahám české opozice vyvolat referendum o členství země v EU. Unie ale podle něj potřebuje změnu a pravomoci se musejí vrátit do národních metropolí.

„Klíčovou zásadou musí být, že EU toho bude dělat méně, ale účinněji. Už žádná nesmyslná nařízení. Legislativa musí být moudřejší a lepší. Přílišné regulace umrtvují inovace a byznys,” prohlásil český premiér.

Demokracie ve střední a východní Evropě ohrožena není 

Premiér odmítl tvrzení, že v Česku, Maďarsku nebo Polsku je ohrožena demokracie. „Lidé volí svobodně, a pokud nejsou spokojeni s maďarskými nebo polskými politiky, vymění je,” řekl.

List připomíná, že Babiš se dostal do problémů kvůli svým podnikatelským aktivitám a byl obviněn v souvislosti s vyšetřováním dotací Evropské unie. Provinění opakovaně odmítá. "V novinách jsem četl, že jsem docela bohatý. Nikdo mě nemůže zkorumpovat. Jsou to kecy, prostě lži," řekl.

Evropa musí zabezpečit hranice

Babiš potvrdil i odpor vůči přerozdělování migrantů. „Nemůžeme přijmout všechny migranty planety. Pokud budou přistěhovalecká centra uvnitř Evropy, kdo bude rozhodovat, kam tito lidé půjdou? Kdo jim dá azyl?” řekl Babiš v interview. Evropská unie by se spíše měla zaměřit na zabezpečení svých hranic a měla by poskytnout pomoc zemím, které uprchlíci opouštějí, dodal.

Podle českého premiéra je zapotřebí podepsat se zeměmi, jako je Libye a Tunisko, smlouvu obdobnou dohodě EU s Tureckem. Je rovněž třeba pomoci lidem přímo v jejich zemích, například v Sýrii, v Nigérii nebo jinde. „To je cesta, jak tento problém vyřešit,” konstatoval Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků