Hlavní obsah
Na demonstraci vystoupil lídr iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička Foto: Petr Hloušek, Právo

Jdeme do voleb, oznámil Konvička na demonstraci proti islámu

Blok proti islámu bude příští rok kandidovat v krajských volbách. Na úterní demonstraci to oznámil Martin Konvička, hlavní mluvčí uskupení, které usiluje o potírání islámu a postavení tohoto náboženství mimo zákon. Na vyostřené demonstraci zaznívaly nesnášenlivé výrazy a došlo i k mírným potyčkám. Létala také vajíčka.

Na demonstraci vystoupil lídr iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička Foto: Petr Hloušek, Právo
Jdeme do voleb, oznámil Konvička na demonstraci proti islámu

„Jdeme do voleb!“ oznámil Konvička za bujarého potlesku a pískotu zhruba tří set lidí, kteří se demonstrace v Praze na Palackého náměstí v úterý vpodvečer zúčastnili.

Proč do krajských voleb? Protože kraje rozhodují o nemocnicích a sociálních zařízeních, pod která mohou spadat i muslimští uprchlíci, vysvětlil na demonstraci Konvička. Ten je lídrem iniciativy Islám v ČR nechceme a vyučuje také na Jihočeské univerzitě.

Demonstranti se sešli na Palackého náměstí v Praze

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Vstupte do Bloku proti islámu,“ nabádal účastníky na náměstí.

Bohouš je takovej ubožák, vysmál se Konvička

Ve svém projevu odsoudil také konání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) za to, že nezabránil, aby Evropská rada minulý týden přijala usnesení o dobrovolném přijímání uprchlíků. „Z mého pohledu ten chlapík udělal podraz,“ oznámil Konvička a dostalo se mu v odpověď: „Vlastizrádce!“.

Na to vůdce xenofobního uskupení odvětil: „To Bohouš není, on je spíš takovej ubožák.“

Na demonstraci přišli i odpůrci iniciativy

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ve chvíli, kdy Konvička řečnil o nutnosti postavit islám mimo zákon, se z opačné strany ozvala asi třicítka protidemonstrantů s nápisy deklarujícími odpor vůči rasismu.

Zatímco beze slova stáli s transparenty v ruce, snesly se na ně vulgární a agresivní odsudky ze strany odpůrců islámu. „Nejsme nácci, táhněte do prdele, hajzlové,“ křičel například jeden z mužů. „Komu říkáte fašisti, co si to dovolujete,“ ohradil se jiný.

Volfová dostala ránu vajíčkem

Další incident vyprovokoval jeden z odpůrců Konvičkova hnutí, a to když kdosi z davu hodil několik vajec po právě hovořící političce Janě Volfové a zasáhl ji do kotníku. Následovala krátká potyčka, při které byl vrhač vyveden z davu.

Demonstranti byli vybaveni nejrůznějšími transparenty

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Do plynu s nima,“ častovala protidemonstranty mladá účastnice protestu. „Zrůdy! Zapíchnem je! Ozbrojte se!,“ volal zase starší muž při různých zmínkách o blížících se migrantech.

Demonstraci Ne islámské imigraci - vládo, zavři hranice

Foto: Petr Hloušek, Právo

Protest podpořili také poslanci hnutí Úsvit Marek Černoch, Karel Fiedler a Olga Havlová, kteří ochotným potleskem ocenili Konvičkovy radikální výroky. „Chceme bránit svou zem, to je vše,“ konstatoval Černoch, toho času šéf sněmovního uskupení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků