Hlavní obsah

Jako prezidenti bychom se více angažovali, shodli se Schwarzenberg se Zemanem

Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se shodli, že v pozici hlavy státu by se více a včas zapojovali do diskuse o klíčových normách. Zeman uvedl, že by byl nepochybně častým hostem jak na jednání vlády, tak Sněmovny a snažil by se lobbovat za ten který zákon, jenž považuje ta rozumný. Schwarzenberg zdůraznil, že by se v některých momentech zapojoval do diskuse včas, nikoliv po promarněné příležitosti.

Jako prezidenti bychom se více angažovali, shodli se Schwarzenberg se Zemanem

Roli prezidenta nelze redukovat na hájení lidských práv. Podle Zemana byl měl prezident přispívat k tomu, aby nevznikaly špatné a amatérské zákony. „Kritika amatérismu české politiky by měla být podstatnou součástí úlohy každého prezidenta,“ uvedl Zeman v Partii na Primě.

Dodal, že "místo pronesení jednoho moralistního projevu za rok", by se jako prezident angažoval při jednání vlády či Sněmovny, které by jednaly například o některém z protikorupčních zákonů.

Miloš Zeman během se zúčastnil debaty se studenty

Foto: Milan Malíček, Právo

„Prezident by měl mít užší vztah s vládou, než tomu bylo v minulých letech,“ doplnil Schwarzenberg s tím, že se „prezident nemá vznášet na Hradě nad politikou, nýbrž má být její součástí“.

Schwarzenberg dodal, že Ústava nedává hlavě státu příliš mnoho kompetencí k ovlivňování politiky. Zeman mu oponoval, neboť prezident podle něj může využít neformální kompetence a získat autoritu a důvěru k tomu, aby mu například ministři dokázali naslouchat. Schwarzenberg opáčil, že oba říkají totéž jinými slovy.

Zeman zopakoval, že by jako prezident jmenoval i vládu opřenou o hlasy komunistů. "Samozřejmě, je to pro mě naprosto představitelné, protože každý rozumný politik musí respektovat vůli voličů," řekl Zeman, který tím jen potvrdil své předchozí vyjádření. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků