Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Horská služba Krkonoše zvýšila lavinové nebezpečí

Lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš vzrostlo v neděli na druhý stupeň z pěti. Na hřebenech je 40 až 50 centimetrů sněhu. Horská služba vydala také upozornění na tvorbu sněhových jazyků kvůli silnému větru. Na polské straně hor platí stále první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Horská služba Krkonoše zvýšila lavinové nebezpečí

Za posledních 24 hodin napadlo na ledovou krustu za působení silného větru 15 centimetrů sněhu. Větší množství sněhu je na závětrných svazích a ve žlabech.

„Tam se mohou vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velkých lavin se nepředpokládá,” uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše. Podle něj se dají očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus devět stupňů Celsia, zataženo, mlha, 45 centimetrů sněhu z toho 15 nového a vítr v nárazech dosahoval přes 60 kilometrů v hodině.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků