Hlavní obsah
Předseda komunistů Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo

Filip dal Babišovi další podmínky

Ještě před projednáváním státního rozpočtu vládou probírali tento návrh ve středu šéf komunistů Vojtěch Filip a předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Předseda komunistů Vojtěch Filip Foto: Milan Malíček, Právo
Filip dal Babišovi další podmínky

„Chtěli jsme projednat požadavky komunistů, které by se měly promítnout do návrhu státního rozpočtu. Pokud by je druhá strana neakceptovala, pak bychom zvažovali nepodporu rozpočtu ve Sněmovně,“ řekl Právu Filip.

„Přednesli jsme požadavky na plnění programů na výstavbu bytů v menších městech a na opravy škol. Potvrdili jsme, že budeme podporovat plánované zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Na těchto třech věcech jsme se všichni shodli,“ řekl Filip.

KSČM dále žádá, aby v případě, že nebude schváleno zrušení superhrubé mzdy, které by vedlo ke zvýšení mezd, vláda počítala s valorizací platů o dvě procenta. „Buď bude jedno, nebo druhé,“ podotkl Filip.

Dále hovořili o požadavku komunistů na snížení rozpočtu armády a pro neziskové organizace. Jedním z návrhů bylo i zavedení pěti týdnů dovolené. Na těchto bodech již taková shoda nebyla a komunisté je přednesou ve Sněmovně při druhém čtení rozpočtu jako své pozměňovací návrhy.

„Premiér nám řekl, že je musí projednat se svým koaličním partnerem, s ČSSD,“ uvedl Filip. Kromě rozpočtu se politici bavili i o usnesení vlády k omezení a předčasnému ukončení těžby černého uhlí v OKD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků