Hlavní obsah
Epidemiolog Rastislav Maďar Foto: Petr Horník, Právo

Epidemiolog Maďar popsal čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie

Další vývoj epidemie koronaviru se může odvíjet podle čtyř scénářů, míní epidemiolog Rastislav Maďar. Osobně očekává zhoršení situace, ale nikoliv natolik zásadní, aby zatížilo nemocnice. Tento vývoj by umožnil ponechat pouze měkká opatření, řekl v pátek na diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie (HoReCa) a vládních představitelů.

Epidemiolog Rastislav Maďar Foto: Petr Horník, Právo
Epidemiolog Maďar popsal čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie

Podle Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. „Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být,” řekl epidemiolog.

Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemiologická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To je údaj o tom, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá.

„Epidemie je rizikovější v zimních obdobích o desítky procent,” řekl Maďar.

Tento scénář počítá s tím, že by se zhoršení situace neprojevovalo v nemocnicích, tedy že by nemocnice nebyly zahlceny lidmi s těžkým průběhem onemocnění. Pak by podle Maďara bylo možné udržet epidemii na uzdě pomocí měkkých opatření.

Proti indické mutaci chrání jen plné očkování

Nejhorší variantou by bylo, že by sílila epidemie a zároveň by se to projevilo v nemocnicích. Podle Maďara je riziko, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

Jako další riziko pro vývoj epidemie označil Maďar indickou variantu, označovanou také jako delta.

„Od momentu importu do země (...) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu,” uvedl.

Před touto mutací jsou podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků