Hlavní obsah
Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš Foto: Novinky

Drahoš by Babiše nejmenoval premiérem ani ve třetím pokusu, podle právníka ale bude nejspíš muset

Jiří Drahoš by jako prezident nejmenoval šéfa ANO Andreje Babiše do funkce premiéra, ani kdyby mu ho v případném třetím pokusu o složení vlády navrhl šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Drahoš to řekl v pátek těsně před otevřením volební místnosti. Podle ústavního právníka Jana Kudrny však nejspíše nebude mít jinou možnost než předsedu vlády na návrh šéfa Sněmovny jmenovat.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš Foto: Novinky
Drahoš by Babiše nejmenoval premiérem ani ve třetím pokusu, podle právníka ale bude nejspíš muset

Drahoš by nepřijal jakýkoliv návrh na jmenování premiéra. "Jakýkoliv určitě ne, to není povinnost prezidenta... Pokud by (Vondráček) navrhl pana Babiše, nejmenoval bych premiéra, který je trestně stíhán," řekl Drahoš.

Ústavní právník Jan Kudrna ale soudí, že za současné situace by prezident neměl možnost odmítnout. "Teoreticky by to snad bylo možné, kdyby předseda Sněmovny navrhl zcela nezpůsobilého kandidáta, například prokázaného agenta cizí moci, prokázaného kanibala anebo osobu soudem omezenou ve svéprávnosti. Ale to jsou případy spíše nereálné," dodal.

ANO nikoho jiného nenavrhne

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny," uvádí ústava.

Při prvním pokusu o sestavení vlády ANO neuspělo, jeho jednobarevný menšinový kabinet nezískal hlasy žádné jiné sněmovní strany. Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády znovu Babiše a hodlá ho i jmenovat premiérem. Vedení ANO tento týden uvedlo, že nikoho kromě svého předsedy na premiéra navrhovat nebude. Zeman řekl, že pokud by o tomto víkendu funkci neobhájil, nebude po Babišovi chtít doložit podporu většiny poslanců a jmenuje ho v únoru premiérem. Pokud porazí Drahoše a bude dál v čele státu, bude po Babišovi chtít záruku minimálně 101 hlasů pro podporu nové vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků