Hlavní obsah
Hana Marvanová na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy 6. června 2019. Foto: Jan Handrejch, Právo

Drahé bydlení v Praze: Spojené síly chtějí snížit daně

Pražský koaliční klub Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) chce na daních ulevit lidem, kteří si pořizují bydlení. Bude chtít, aby zastupitelstvo přijalo návrh pro Sněmovnu, který by zahrnoval celý daňový balíček. Podle radní Hany Kordové Marvanové (STAN) by se měla zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, změnit daň z přidané hodnoty (DPH) i daň z příjmu.

Hana Marvanová na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy 6. června 2019. Foto: Jan Handrejch, Právo
Drahé bydlení v Praze: Spojené síly chtějí snížit daně

„Ve chvíli, kdy je nedostatek bytů, kdy obrovsky rostou jejich ceny, je podle nás nesprávné a nemorální, že si stát bere procenta při prodeji bytů pomocí speciální daně z nabytí nemovitosti. A vedle toho se platí ještě daň z přidané hodnoty,“ řekl šéf klubu Jiří Pospíšil (TOP 09). Zrušení daně z nabytí nemovitostí ale už Sněmovna jednou odmítla.

Pro bydlení by se měla podle Marvanové vedle toho snížit sazba DPH. „Před deseti a více lety bylo DPH na bydlení pět procent. Nyní je to 15 procent, stát si tedy z průměrného bytu bere tři čtvrtě milionu,“ řekla Marvanová. Namístě by bylo snížit sazbu pro koupi nemovitosti na 10, nebo ještě lépe ji vrátit na pět procent.

Úprava daně z příjmu by pak měla dovolit členům bytových družstev odečítat si náklady na pořízení bydlení z daňového základu. Podpořil to předseda Stavebního bytového družstva Praha Martin Kroh. Úlevy daně z příjmu pro členy družstev považuje za logické, fungují totiž u hypoték. „Stále jde o soukromé peníze soukromé osoby,“ poznamenal.

Pospíšil řekl, že se zatím nejedná o koaliční návrh, ale bude o něm jednat jak s Piráty a Prahou sobě, tak v Praze s opozičními ODS a ANO. Zastupitelé by pak finální verzi balíčku jako legislativní návrh Prahy měli schvalovat do konce roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků