Hlavní obsah
Ledňáček říční by mohl být v ohrožení Foto: ČTK

Další kácení bez povolení vyvolalo bouři

Sněmovní zemědělský výbor a po něm i výbor pro životní prostředí minulý týden doporučil poslancům vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Poslanec Josef Kott (ANO) avizuje, že bude ještě požadovat úpravu normy. Ekologové před jeho iniciativou bijí na poplach. Tvrdí, že by byly ohroženy desítky chráněných druhů.

Ledňáček říční by mohl být v ohrožení Foto: ČTK
Další kácení bez povolení vyvolalo bouři

Kott připravil pozměňovací návrh, jímž žádá rozšířit o ochranná pásma vodovodů a kanalizací oblasti, kde lze kácet náletové dřeviny bez nutného povolení. Jeho návrh nebyl součástí doporučení obou výborů, poslanec ho však může načíst v rámci druhého čtení ve Sněmovně. Ekologové jsou ostře proti.

„Znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři nemusí brát ohledy na druhy, jako je například čáp černý, ledňáček říční, křepelka polní, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat,“ upozornil Jiří Beneš z Hnutí Duha.

„Ohrožena je i celá řada orchidejí na zemědělsky obhospodařovaných pozemcích nebo tis červený v lesních porostech,“ dodal.

S kritikou přispěchal i ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Pro citlivé a málo početné druhy, jako je čáp černý, je ochrana každého hnízda naprosto zásadní. A pro silně ubývající druhy, jako je chřástal polní, by omezení ochrany hnízdišť mohlo znamenat pomyslný hřebíček do rakve,“ varoval Vermouzek.

Kott by rád upravil ustanovení, jež hovoří o kácení bez nutnosti povolení z pěstebních důvodů v případech, kdy je cílem obnova či výchovná probírka porostů, údržba podél vodních toků, v ochranných pásmech nebo při železničních tratích.

„Připadá mi to jako bouře ve sklenici vody,“ řekl Kott Právu v reakci na kritiků ekologů. „Nejde o žádné plošné opatření, nýbrž o systémové narovnání,“ podotkl.
Poslanec i ve svém odůvodnění vysvětlil, že mu jde o „posílení práv vlastníků a provozovatelů vodovodů a kanalizací, tedy prvků kritické infrastruktury, a o zrovnoprávnění jejich postavení s provozovateli elektrizačních, teplárenských a plynárenských soustav a zařízení, na které už norma pamatuje“.

„Nevídaný útok na chráněné druhy“

Návrh novely současně přikazuje povinnost ohlásit kácení s předstihem 15 dnů orgánu ochrany přírody, který „je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin“.

Jiří Beneš z Hnutí Duha to přesto považuje za „dosud nevídaný útok na desítky chráněných druhů“. Ekologové proto vyzvali poslance a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby Kottův pozměňovací návrh odmítli. Kott upozornil, že ministerstvo k návrhu zaujalo neutrální stanovisko, což považuje za úspěch.

Vláda schválila návrh změny zákona v lednu. Novela v souladu s legislativou EU stanovuje, jak postupovat v boji s invazními nepůvodními druhy rostlin a živočichů na území ČR, které ohrožují původní přírodní bohatství a způsobují i hospodářské škody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků