Hlavní obsah
Před školou u sochy Mikoláše Alše dostali v pátek vysvědčení žáci 7.A ze 12. Základní školy M. Alše ve Zlíně Foto: Aleš Fuksa, Právo

ČSSZ kvůli vysvědčením po dětech pátrat nebude

Rodič, který dosud nechával své dítě doma, ale v pátek je poslal pro vysvědčení, nemá za tento den nárok na ošetřovné. A to i když bylo ve škole třeba jen jednu hodinu, upozornilo na svých internetových stránkách v předstihu ministerstvo práce a sociálních věcí.

Před školou u sochy Mikoláše Alše dostali v pátek vysvědčení žáci 7.A ze 12. Základní školy M. Alše ve Zlíně Foto: Aleš Fuksa, Právo
ČSSZ kvůli vysvědčením po dětech pátrat nebude

Mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová ale Právu sdělila, že správa aktivně po těchto dětech pátrat nebude. „Správa sociálního zabezpečení má samozřejmě možnost provádět v odůvodněných případech došetření dávky. Případná podezření o zneužití dávky mohou školy hlásit na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), která je pro ně příslušná, nejsou však zatíženy povinností vyhotovovat seznamy dětí, kterým vydaly potvrzení o ošetřovném,“ uvedla Drmolová.

OSSZ se podle ní věnují i případným dalším oznámením, například ze strany zaměstnavatelů. „Nárok na dávku pak mohou šetřit i následně, objeví-li se nové skutečnosti. Jinak tato činnost se statisticky nesleduje a ČSSZ nemá v plánu ji mapovat,“ dodala mluvčí.

Pokud tedy na dítě neupozorní škola, zaměstnavatel, rodiče nebo třeba soused, ztráta dávky rodičům nehrozí.

Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii, kdy je možné získat od státu 80 procent denního základu příjmu, končí 30. června. Dávku stále čerpají desetitisíce lidí. Ekonomové se obávají toho, že po tomto datu řada rodičů školáků zamíří nuceně na úřady práce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků