Hlavní obsah

ČSSD hledá, jak dostat ze hry Klause i Zemana

V politických stranách se již měsíce rodí nejrůznější scénáře, co komu nabídnout za podporu vlastnímu kandidátovi na prezidentský úřad, ze kterých bude Parlament vybírat přesně za týden. Jedním z nich je představa části ČSSD, jejíž aktéři chtějí ze hry zcela vyšachovat Václava Klause a předejít druhé volbě, do níž je ochoten nastoupit Miloš Zeman.

ČSSD hledá, jak dostat ze hry Klause i Zemana

Jak Právu potvrdili někteří z nich, avšak pod podmínkou zachování anonymity, měla by soc. dem. pro první kolo volby nabídnout koaličním partnerům řešení: vy nám ve Sněmovně podpoříte Jaroslava Bureše a my vám v Senátu Petra Pitharta. "Tím by vypadl Klaus a do druhého kola by postoupili jen dva naši lidé," řekl Právu jeden z členů soc. dem.

Pak by podle něj přišlo na řadu vyjednávání i s některými jednotlivci z ODS v Senátu. Těm by koaliční partneři mohli nabídnout výměnou za podporu Pitharta na Hrad předsednictví v horní komoře. "Je přece jasné, že soc. dem. by nemohla případně obsadit i Senát, takže by ho mohla dostat opozice," dodal zdroj.

Takový obchod však rezolutně na dotaz Práva odmítl jak hlavní vyjednavač ODS Miroslav Beneš, tak šéf poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý. "Nemáme co měnit na našem stanovisku, že pro nás je přijatelný pouze Klaus, a nikoho jiného nepodpoříme," řekl Tlustý. Beneš navíc připomněl usnesení stranického kongresu, které zákonodárce ODS zavázalo k podpoře svého čestného předsedy.

Soc. dem. však kalkulují s protiklausovskou částí ODS a s touhou některých jejích politiků stanout v čele horní komory. V případě tajné volby se totiž nedá přesně zjistit, kdo jak hlasoval. Pro třetí kolo první volby by navíc pouze stačilo, kdyby několik poslanců nebo senátorů chybělo, neboť v tomto případě se hlasy obou komor sčítají dohromady a vítězí ten, kdo získal nadpoloviční většinu přítomných.

Bureš by nešel do vedení ÚS

Někteří politici Špidlovy strany jdou ve svých úvahách ještě dál a počítají, že by Pithart po svém zvolení na Hrad jmenoval v létě na návrh Senátu Bureše soudcem Ústavního soudu a tak i předsedou ÚS. "O takových úvahách nic nevím," uvedl však na dotaz Práva Bureš. Dodal, že v Brně již pět let působil jako soudce Nejvyššího soudu a mnohaleté dojíždění za rodinou do Prahy mu neprospělo. "Do takového experimentu bych se znovu nerad pouštěl," poznamenal.

Pokud by členové ODS obchod odmítli, jsou v záloze ještě komunisté, kterých je v obou komorách dohromady 44 a jejichž kandidát Miroslav Kříženecký nemá žádnou šanci. Oplátkou za podporu koaličního kandidáta by mohli podle kuloárových spekulací získat například místa v mediálních radách nebo ve státních orgánech, o jejichž složení rozhoduje vláda nebo Sněmovna.

"S nikým jsme o takových obchodech nejednali," řekl Právu místopředseda Sněmovny za KSČM Vojtěch Filip. Dodal jen, že pro komunisty je přijatelnější Bureš než Pithart.

Hned 15. ledna dvě kola volby?

Politici, kteří více než vyjednávání dávají nyní přednost sondování situace v táboře ostatních stran, se předběžně shodují pouze na tom, že ned 15. ledna, kdy volba hlavy státu začne, by mohla proběhnout dvě kola. Případné třetí pak v týdnu následujícím.

Tuto jedinou, pouze technickou shodu, Právu potvrdili místopředsedové Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a Jan Ruml (US-DEU) i místopředsedové Sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD), Jan Kasal (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Nevyloučil to ani předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který bude společné schůzi předsedat, a je na něm, jakou proceduru zákonodárcům navrhne.

Jakékoli obsahové shody pro tuto chvíli straničtí emisaři odmítají s argumentem, že k dohodám může dojít až po prvním kole volby, v němž nikdo z kandidátů nemá šanci získat potřebných 101 hlasů ze všech 200 poslanců a současně 41 hlasů ze všech 81 senátorů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků