Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Barták Foto: Petr Horník, Právo

Česko se ohradilo proti kritice za nákup letadel pro armádu

Češi se ohradili proti kritice Evropské komise (EK) , která se na ně snesla za nákup transportních vojenských letadel CASA. EK pohrozila Praze soudem, neboť prý při výběru letadel mohlo dojít k porušení pravidel EU pro veřejné zakázky. Ministr obrany Martin Barták ve čtvrtek v Bruselu oznámil, že premiér Jan Fischer o stanovisku české strany napsal šéfovi EK Josému Barrosovi.

Ministr obrany Martin Barták Foto: Petr Horník, Právo
Česko se ohradilo proti kritice za nákup letadel pro armádu

V dopise prý Fischer vyjádřil výrazné výhrady vůči postupu výkonného orgánu EU, který v 27členném bloku dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže a unijních pravidel.

"My se s tím rozhodně neztotožňujeme, a i způsob, jakým jsme byli osloveni, nám nepřijde vhodný," řekl Barták na okraj jednání ministrů obrany zemí NATO. "Samozřejmě s tím rozhodnutím komise, nebo vyjádřením komise, zásadně nesouhlasíme," dodal. [celá zpráva]

CASA-295M

Foto: Petr Horník, Právo

Ministerstvo obrany tak hodlá do Bruselu prostřednictvím české diplomacie zaslat v patřičné dvouměsíční lhůtě podrobnější zdůvodnění toho, proč si myslí, že vše proběhlo řádně. Barták slíbil, že odpověď bude velmi důrazná.

Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 miliónů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků