Hlavní obsah

Česko má novou vládu, vicepremiéry jsou Fischer a Pecina

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu dopoledne na Pražském hradě úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Nový premiér napřed po jednom představil prezidentovi navrhované členy své vlády. Každý z ministrů pak jednotlivě předstoupil a složil slib.

Česko má novou vládu, vicepremiéry jsou Fischer a Pecina

Zeman poděkoval Rusnokovi za to, že se zhostil funkce premiéra, i jmenovaným ministrům. „Vím, že mnozí z vás opustili lépe placená zaměstnání, aby pracovali pro naši zem,“ prohlásil

Zdůraznil také, že v české politice je málo odvahy. Na adresu ministrů uvedl, že se jedná o odborníky v daných oblastech, a tudíž se nemusejí dlouze seznamovat s problematikou jednotlivých resortů a mohou hned začít pracovat.

„Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků,“ doporučil také Zeman ministrům.

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval ministrem financí Jana Fischera (vlevo).

Foto: Michal Doležal, ČTK

Němcová odešla ze sálu

Jako hlavní úkol vlády vyzdvihnul nutnost zabránit politickým tlakům při probíhajících vyšetřováních. Zdůraznil, že je třeba respektovat nezávislost policie a státních zástupců. Vláda má být zárukou, že se aféry nebudou zametat pod koberec.

Členové nové úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka (uprostřed) přicházejí do Trůnního sálu Pražského hradu.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová opustila po Zemanově proslovu sál a nezúčastnila se slavnostního přípitku. [celá zpráva]

Na Hrad autobusem

Ministři se napřed kolem desáté hodiny sešli v Kramářově vile. Zhruba po dvaceti minutách nastoupili do autobusu, který je během pár minut dopravil na Pražský hrad.

BEZ KOMENTÁŘE: Nová vláda u hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech

Video: Radek Plavecký, Právo

Po jmenování se členové kabinetu zúčastnili pietního aktu u hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. Odpoledne poprvé zasedne vláda v novém složení.

Jiří Rusnok zkompletoval vládu v pondělí, kdy informoval, že se ministrem financí stane expremiér a nedávný prezidentský kandidát Jan Fischer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků