Hlavní obsah
 

Češi z Číny dorazili do vlasti. Část jejich spolucestujících měla příznaky nákazy

Část lidí z letadla, v němž cestovali Češi evakuovaní z Číny, vykazovala známky nákazy koronavirem. Uvedla to v neděli francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová. Češi do vlasti přicestovali krátce po nedělní půlnoci, následně je čeká karanténa. Podle českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) Češi žádné příznaky nákazy nemají.

 
Češi z Číny dorazili do vlasti. Část jejich spolucestujících měla příznaky nákazy

Čechy z izolovaného čínského města Wu-chan odvezl francouzský speciál. V něm cestovali spolu se zhruba 250 lidmi ze 30 zemí. Francouzský stroj odstartoval z Číny v noci na neděli, v odpoledních hodinách přistál ve Francii, odkud pak zamířil do Bruselu.

Francouzská ministryně uvedla, že asi 20 Francouzů lidí z letadla čeká na výsledky testu, který má ukázat, zda nejsou infikováni novým koronavirem. Příznaky nemoci mělo celkem 36 lidí.

Češi, kteří dorazili z Číny, vystupují ze sanitky v nemocnici na Bulovce

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Nákaza se projevuje podobně jako chřipka. Nemoc zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest, doprovázejí ji neustupující horečky, bolesti kloubů a svalů a kašel.

Letoun s Evropany evakuovanými z čínského Wu-chanu na letišti v Istres na jihu Francie

Foto: Daneil Cole, ČTK/AP

Pět Čechů, kteří projevili zájem o evakuaci z Číny kvůli šíření koronaviru, převzal v Bruselu spolu se dvěma Slováky český armádní speciál Jak-40. Stroj odstartoval z belgické metropole kolem 23. hodiny, v Praze přistál kolem půl jedné v noci.

Po návratu čekala české pasažéry cesta do pražské Nemocnice Na Bulovce a dvoutýdenní karanténa. Slováky převezla sanitka do nemocnice v Banské Bystrici.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha lidé evakuovaní z Wu-Chanu nemají v současné době žádné příznaky. Testováni na koronavirus budou dnes přes den.

Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) eviduje 100 občanů, kteří by se také chtěli vrátit z Číny. Od úterý bude pro případný let zarezervovaný vládní Airbus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků