Hlavní obsah
Foto: Martin Seidl

Celé vedení poslanců ČSSD složilo funkce

Krize, která vypukla v ČSSD po nezvolení prezidentského kandidáta vládní koalice Jana Sokola, má první oběti. Na své funkce v úterý rezignovalo kompletní vedení poslaneckého klubu ČSSD v čele s jeho předsedou Milanem Urbanem.

Foto: Martin Seidl
Celé vedení poslanců ČSSD složilo funkce

"Je velmi obtížné řídit takový poslanecký klub, kde někteří jednotlivci dlouhodobě a trvale dělají něco jiného, než říkají," vysvětlil Urban novinářům to, proč se rozhodl funkci předsedy poslanců ČSSD opustit.

Své funkce bude vedení klubu vykonávat do 11. března, kdy bude sněmovna hlasovat o důvěře vládě. Vedení poslaneckého klubu ČSSD je sedmičlenné. Kromě předsedy Urbana ho tvoří šest místopředsedů.

Rozhodnutí Urbana odstoupit z funkce předsedy klubu se čekalo. Urban tento svůj záměr oznámil už v pátek, kdy bylo při parlamentní volbě hlavy státu jasné, že Sokol nemá podporu všech vládních poslanců. Sami sociální demokraté přiznávali, že Sokola nevolilo až deset jejich členů. Hlasy mu ale pravděpodobně nedali ani někteří lidovci a unionisté.

"Nebylo nač čekat"

Urban dnes novinářům řekl, že někteří sociální demokraté soudí, že by své rozhodnutí rezignovat na funkci šéfa klubu měl přehodnotit, nebo že by měl nechat v klubu hlasovat o tom, zda má důvěru jeho členů. Urban dal ale jasně najevo, že teď své rozhodnutí odstoupit měnit nehodlá. "V žádném případě nechci prohlubovat krizi v sociální demokracii. Chci přispět k tomu, aby toto byla příležitost, jak postupovat dál a jinak," poznamenal ke své demisi. Nemyslí si ale, že by rezignace vedení klubu mohla předznamenat pád stranického vedení.

Urban nemá informace o tom, že by někdo z poslanců ČSSD chtěl při hlasování o důvěře vládě hlasovat proti kabinetu. Připomněl, že hlasování bude veřejné. Mělo by se uskutečnit přesně za týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků