Hlavní obsah
Předseda VV Radek John Foto: Petr Horník, Právo

Bezpečnostní výbor John dostal o jediný hlas, koalice se k němu točila zády

Do poslední chvíle neměl Radek John jistou funkci předsedy nově ustaveného sněmovního výboru pro bezpečnost. Přitom se koalice dohodla, že šéfovi VV tuto funkci svěří, a členové výboru ho proto do ní zvolili. Při hlasování ve Sněmovně, která musí každého předsedu potvrdit, byl výsledek na vážkách.

Předseda VV Radek John Foto: Petr Horník, Právo
Bezpečnostní výbor John dostal o jediný hlas, koalice se k němu točila zády

Od opozice John neobdržel ani hlas, chyběli i všichni nezařazení poslanci. K potvrzení funkce, na kterou čekal půl roku, potřeboval 56 hlasů, protože v sále sedělo v té chvíli 111 hlasujících poslanců.

Podporu získal přesně jen od 56 koaličních kolegů. Padesát jich buď nebylo přítomno, nebo se na poslední chvíli odhlásili. Sedmkrát zaznamenalo hlasovací zařízení u jeho jména zdržení se.

„Dali tím najevo, že s rošádou kvůli tomu, aby měl předseda koaliční strany za každou cenu vysokou funkci, nesouhlasí,“ komentoval situaci jeden z koaličních politiků.

Bez problémů potvrdila Sněmovna Jana Vidíma (ODS) v čele výboru pro obranu a Marka Bendu (ODS) jako šéfa ústavně-právního výboru.

Sobotka měl pohodlnou většinu

Pohodlnou většinu získal i Bohuslav Sobotka (ČSSD) coby šéf mandátového a imunitního výboru. Koalice přitom do poslední chvíle hrozila, že Sobotku nezvolí. Nakonec ale poslanci ODS, TOP 09 a VV couvli před výhrůžkou soc. dem., která chtěla na oplátku sesadit z funkce prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotku (ODS). V horní komoře má ČSSD většinu.

Předsedové výborů berou příplatek 23 tisíc k základnímu platu 56 tisíc.

Bývalý předseda donedávna společného výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan povede komisi pro kontrolu nově vzniklé Generální inspekce bezpečnostních sborů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků