Hlavní obsah
Zakladatel a provozovatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk Foto: Jan Handrejch, Právo

Bez zákazu kouření nesmíme do Evropy, míní gastronomický odborník

Roman Vaněk, gastronomický odborník a zakladatel školy vaření Prakul, má za sebou podle svých vlastních slov už několik protikuřáckých tažení. V reakci na středeční hlasování o protikuřáckém zákonu, který Sněmovna smetla, řekl, že očekává, že stejně bude nakonec zákaz kouření ve všech restauracích prosazen.

Zakladatel a provozovatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk Foto: Jan Handrejch, Právo
Bez zákazu kouření nesmíme do Evropy, míní gastronomický odborník

„Zažil jsem zákaz kouření v restauracích v Brazílii, kde to probíhalo podobně jako u nás. Nejdříve se o tom politici hádali, pak se půl roku kouřilo jen ve vyhrazených prostorách a pak padl definitivní zákaz. Všichni o tom mluvili měsíc, pak si zvykli,“ říká Vaněk s tím, že se podnikům proti všem očekáváním zvedla návštěvnost.

Jak říká muž, jenž kvůli kvalitnímu jídlu projel půl světa, stejně to probíhalo v Itálii, kde navíc zákaz přišel ze dne na den, nebo ve Francii.

Lepší podniky to posílí

„Politice nerozumím, je to jenom byznys dělaný pusou, ale předpokládám, že stejně nakonec přijde absolutní zákaz kouření ve všech restauracích i u nás. Pokud chceme patřit do Evropy, je to logické. A je mi úplně jedno, jestli kvůli tomu nějaký podnik zkrachuje. Ty lepší a střední úrovně to jen posílí,“ dodává.

Naopak středeční rozhodnutí poslanců kladně hodnotí Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR). „Tento návrh od počátku ignoroval dopady navrhovaných restrikcí na podnikatele v pohostinství,“ řekl Václav Stárek, prezident AHR.

Že zákon neprošel, vítá i pořadatel hudebního festivalu Rock for People Michal Thomes z agentury Ameba Production. „Neznám všechny pozměňovací návrhy, které k tomu zákonu později přibyly, ale ve své původní podobě byl úplně nesmyslný. Posílal jsem k němu někdy v lednu do Sněmovny prohlášení. Výsledek hlasování o něm mi tedy udělal radost,“ ­řekl Právu.

Anketa
Jste pro absolutní zákaz kouření v restauracích?
Ano
71.8 %
Ne
28.2 %
Celkem hlasovalo 2207 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků