Hlavní obsah
Volební model v listopadu podle agentury STEM ve srovnání s výsledkem voleb Foto: Martin Havelka, Novinky

Babišovo ANO posiluje, ukazuje další průzkum

Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,7 procenta hlasů. Oproti říjnu by si tak polepšilo o 2,3 procentního bodu. Posílili by také druzí Piráti. Do Sněmovny by se v listopadu nejspíš dostalo sedm stran. Těsně pod pětiprocentní hranicí by zůstali Starostové a TOP 09.

Volební model v listopadu podle agentury STEM ve srovnání s výsledkem voleb Foto: Martin Havelka, Novinky
Babišovo ANO posiluje, ukazuje další průzkum

Agentura STEM provedla výzkum více než týden po zveřejnění reportáže o údajném únosu premiérova syna Andreje Babiše ml. na Krym a ve dnech kolem hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

„Zdá se, že nedávné rozbroje na naší politické scéně posílily volební odhodlání příznivců ANO, zároveň znejistily volební motivaci příznivců ostatních stran. V listopadu by ANO snadno složilo jakoukoli dvojčlennou koalici,” uvádí dále agentura STEM.

Kauza Babišova syna posílila příznivce ANO

„Data ukazují, že nedávné události aktivizovaly a posílily tábor příznivců hnutí ANO,” uvedl STEM. Růst podpory hnutí ANO zaznamenal také o víkendu zveřejněný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi. [celá zpráva]

Své postavení posílili v listopadovém průzkumu STEM rovněž Piráti. Podle volebního modelu by ve volbách skončili druzí se ziskem 13,1 procenta, zatímco v říjnu by získali 12,6 procenta.

Třetí nejsilnější stranou ve Sněmovně by byla ODS se ziskem 12,4 procenta. Na čtvrtém místě by skončili komunisté (7,6 procenta), následovaní SPD (6,9 procenta) a vládními sociálními demokraty, kterým by dalo hlas 6,6 procenta voličů.

Podpora ČSSD je mělká a váhavá

„Levici se nadále nedaří. Pokles preferencí u KSČM je pozvolný, ale systematický. Oproti říjnu ČSSD trochu získala ve stranických preferencích, její podpora je ale mělká a váhavá,” uvádí agentura STEM ve své zprávě.

Nejslabší parlamentní stranou by byli lidovci, kteří by pětiprocentní práh pro vstup do Sněmovny překročili o jednu desetinu procentního bodu.

Těsně pod pětiprocentní hranicí by podle volebního modelu skončila TOP 09 (4,9 procenta) i Starostové a nezávislí (4,6 procenta). Průzkum agentury STEM se konal od 19. do 30. listopadu a na otázky odpovídalo 1034 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků