Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci na téma Změna klimatu: ochrana a adaptace v podmínkách ČR Foto: Ondřej Deml, ČTK

Babiš: Není možné dostat klima do pozice náboženství, že se nesmí létat letadly

Klima je důležité téma, ale nesmí se dostat do pozice nějakého náboženství, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně v rámci konference o klimatických změnách. Tento postoj chce příští týden hájit v New Yorku, kam pojede na světovou klimatickou konferenci a Valné shromáždění OSN.

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci na téma Změna klimatu: ochrana a adaptace v podmínkách ČR Foto: Ondřej Deml, ČTK
Babiš: Není možné dostat klima do pozice náboženství, že se nesmí létat letadly

„Klima a klimatická změna je jedno z nejdůležitějších témat, které diskutujeme v mediálním prostoru a všude ve světě,“ řekl Babiš s tím, že česká vláda k tomu přistupuje velice aktivně, bojuje proti suchu a snaží se udržet vodu v krajině.

Dodal, že k ochraně klimatu je ale potřeba přistupovat racionálně a pragmaticky. „Klima je velké téma, ale kromě klimatu bychom měli mluvit i o dalších věcech, které trápí naši planetu, například že miliarda lidí hladoví, že dvě miliardy jsou obézní, že dvě miliardy nemají pitnou vodu,“ uvedl premiér.

„Klima není možné dostat do pozice nějakého náboženství, že se nesmí létat letadly, nebudeme mít děti a nebudeme jíst hovězí,“ dodal.

Svůj názor chce zopakovat příští týden v New Yorku, kam příští týden pojede na světovou klimatickou konferenci, kde plánuje mluvit o roli OSN v celosvětovém přístupu k tomuto tématu.

Globální emise jsou rekordní, varuje OSN

Světový summit pro klimatickou akci se v New Yorku uskuteční 23. září. Generální tajemník OSN António Guterres již vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány na transformaci energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství.

Mezinárodní společenství by mělo snížit emise do roku 2030 o 45 procent a uhlíkové neutrality dosáhnout do roku 2050. Babiš míní, že dokud se ke snižování emisí nepřidají Čína a USA, je cíl globální uhlíkové neutrality nereálný.

OSN ve své zprávě mimo jiné upozornila, že globální emise jsou rekordní a jejich pokles není v dohledu. Poslední čtyři roky přitom byly nejteplejší v historii měření. Změna klimatu tak začíná přímo ohrožovat životy - kvůli znečištění ovzduší, vlnám veder i rizikům ohrožujícím potravinovou bezpečnost.

Podle OSN je jedním z hlavních úkolů zastavit dotace do fosilních paliv a zemědělství s vysokým podílem emisí, přejít k obnovitelným zdrojům energie a urychlit uzavírání uhelných elektráren a zastavit stavbu nových.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků