Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ať Češi kontrolují vaše základny, navrhly USA Rusku

Mezi návrhy, které předložili Američané na úterním jednání ministrů zahraničí a obrany USA a Ruska v Moskvě, je i záměr umožnit České republice inspekce na ruských vojenských základnách v případě, že by Rusové prováděli prohlídky plánovaného radaru v Brdech. Českým novinářům to ve středu v sídle NATO v Bruselu řekl Daniel Fried, náměstek šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Ať Češi kontrolují vaše základny, navrhly USA Rusku

Spojené státy prý tuto možnost předjednaly s Prahou předtím, než byla nabídnuta Rusům. Jednotlivé kontroly by prý mohli vykonávat vojenští přidělenci na ambasádách.

Podobný model Američané navrhují i ve vztahu k Polsku, kde by podle jejich představ měla být druhá část jejich evropské protiraketové základny - skupina protiraketových střel.

"Takto by Rusové, Češi, Poláci a Američané mohli mít přístup k zařízení protiraketové obrany té druhé strany," uvedl Fried.

Ministerstvo jednání potvrdilo
Mluvčí českého ministerstva zahraničí ve středu potvrdila, že česká strana tento měsíc předem hovořila s Američany o možnosti ruského přístupu na případnou radarovou základnu v Česku a o recipročním českém přístupu do obdobných objektů v Rusku.

"Zveřejnění obsahu americko-ruských vyjednávání jsme ale přirozeně přenechali americké straně," sdělila Zuzana Opletalová.

Ruské inspekce v ČR připustil Topolánek

Ruské inspekce na českém území připustil už v úterý premiér ČR Mirek Topolánek (ODS). I on hovořil o možnosti, aby čeští experti mohli recipročně kontrolovat základny na území ruské federace.

"Nepůjde o žádný permanentní stav, ale o možnost oboustranně bilaterálně kontrolovat zařízení tohoto typu jak pro české specialisty na ruském území, tak pro ruské specialisty na českém území. A to je pro nás přijatelné," komentoval v úterý Topolánek ruskoamerické rozhovory v Moskvě, které se týkaly protiraketového štítu ve střední Evropě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků