Za dostatečnou záruku odbory považují prodloužení objednávky autobusových spojů do 2. června 2007, řekl novinářům Josef Provazník, mluvčí odborářů. Pokud se tak nestane, začne neomezená stávka o půlnoci ze středy na čtvrtek.

Chystanou stávku potvrdil Novinkám Jaroslav Dvořák z Odborového svazu dopravy. Podle něj jsou odboráři připravení stávku okamžitě odvolat a obnovit pravidelnou dopravu v plném rozsahu, pokud se Ústecký kraj s dopravci dohodne.

V případě, že autobusy nevyjedou, poruší DPÚK podle mluvčí Ústeckého kraje Šárky Roudnické české i evropské zákony. "Platí vrchnostenské nařízení, jemuž se podnik musí podřídit. Vedení kraje pracuje na řešení situace, je však jasné, že DPÚK si bere jako rukojmí obyvatelé regionu. Školní spoje každopádně zajistíme," uvedla.

Odboráři o situaci jednali v pátek s ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS), schůzka ale dohodu nepřinesla. V pondělí pak odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. [celá zpráva]

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka hrozí, že pracovníci ČSAD Česká Lípa začnou už tento měsíc dostávat výpovědi kvůli nadbytečnosti.

Odboráři proto navrhují, aby se celá situace vrátila před 1. únor 2006, kdy Ústecký kraj vypověděl DPÚK smlouvu kvůli vysoké ceně za dopravu. Autobusoví dopravci by jezdili za ceny platné v té době a řešení situace by se odložilo do doby, než soudy rozhodnou o sporech kraje a obou firem.