"Pan předseda Topolánek informoval předsedu Bursíka o výsledcích svého jednání s ČSSD," řekl Novinkám Topolánkův spolupracovník Martin Schmarz. Občanští demokraté jednají s ČSSD o podpoře svého menšinového kabinetu.

Bursík po schůzce prohlásil, že se zelení rozhodnou, zda podpoří menšinovou vládu ODS na základě jejího programu. Záležet podle něj bude také na tom, na jakých změnách volebního zákona se dohodne ODS s ČSSD. Strana zelených podle svého předsedy odmítá takové úpravy, které by zlikvidovaly menší politické strany. Topolánek ho ale ujistil, že na takové změny občanští demokraté nepřistoupí.

Předseda ODS se přitom se svým protějškem z ČSSD Jiřím Paroubkem shodl na tom, že je nutná změna volebního zákona, aby se v budoucnu předešlo podobným patovým situacím, k jaké došlo letos. Obě nejdůležitější sněmovní strany chtějí v dolní parlamentní komoře změnit počet poslanců, který by měl být lichý. [celá zpráva]

Paroubek ale také zmínil možnost zvýšení volebních krajů ze současných 14 na 18 nebo na 22. Právě v tom ale menší strany spatřují ohrožení.