"Víte přece, že nijak žhavý do těch funkcí nejsem. V sobotu se koná ústřední výkonný výbor, tam se uvidí," řekl Grulich, který patří v ČSSD k nejtvrdším protizemanovcům. Exministr vnitra v Zemanově vládě bývalému premiérovi nikdy neodpustil, že ho odvolal z funkce - jak později Grulich veřejně prohlásil - nedůstojným způsobem a pouze proto, že potřeboval naplnit počet ministrů, které vyhodí z vlády po dohodě se smluvní ODS.

Grulich se v průběhu vládního angažmá potýkal s vážnými zdravotními problémy, kvůli nimž pak ani nekandidoval do Sněmovny. Nyní se podle svých slov cítí mnohem lépe a nedávno se do politiky vrátil, když byl zvolen novým šéfem brněnské organizace soc. dem., kde se vyskytl problém s tzv. černými dušemi. Sedmdesátiletý Grulich patří ke generaci osmašedesátníků, v KSČ byl od roku 1954 do roku 1970, kdy byl vyloučen. Později se aktivně účastnil práce klubu reformních komunistů Obroda. Na podzim 1990 vstoupil do ČSSD a od února 1993 do března 1997 byl místopředsedou soc. dem.

Místopředseda US-DEU Robert Kolář byl otázkou Práva na Grulicha zaskočen a poznamenal: "Pro mě není lidsky nepřijatelný, ale nejsem si jistý, zda je to kandidát, který sjednocuje vládní koalici. Raději bych se vrátil k Otakaru Motejlovi."