Pokud by se takovou vládu nepodařilo sestavit, usiloval by Topolánek o předčasné volby.

V podstatě to znamená, že Topolánek pohřbil myšlenku trojkoaliční vlády ODS, lidovců a zelených, se kterou se až dosud počítalo a ČSSD ji odmítala. Bez její podpory byla trojkoalice ztracená, protože neměla pro případnou vládu většinu ve Sněmovně. "Koaliční strany projevily ochotu se dohodnout," řekl Topolánek.

Klaus chce ale nejprve výsledky jednání mezi ním a Paroubkem. "Teprve na tomto základě se rozhodnu o svých dalších krocích," sdělil Klaus prostřednictvím svého mluvčího Petra Hájka.

Oba politici mají na domluvu čas do 11. sprna. Podle Klause už by se v pondělí 14. srpna při volbě předsedy Sněmovny měla nynější patová situace odblokovat.

Topolánek: nepřekvapilo mě to

Topolánek v České televizi řekl, že ho krok prezidenta Václava Klause nepřekvapil. "Trochu se mi ulevilo. Teď už není ten Černý Petr jenom v mých rukou, a dělíme se o něho svorně všichni ostatní," řekl. Jeho mandát k vyjednávání prý tímto odmítnutím skončil.

Paroubek: takovou vládu ČSSD nepodpoří

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ihned poté nechal slyšet, že podobnou vládu by jeho poslanci nepodpořili. "Myslím, že by to nezískalo podporu v rámci soc. dem., i kdybych třeba já to chtěl," řekl Paroubek v pátek ve Sněmovně. Podle něj už není možné počítat ani s velkou koalicí. Umí si představit pouze polopolitickou vládu nebo vládu odborníků.

"Nevím, proč bychom se měli dohadovat s někým jiným," řekl Právu na možnou variantu, aby vládli odborníci, které by vybíraly ODS, ČSSD, KDU-ČSL a zelení.

Koalice se sešla už dopoledne

Zástupci koaličních stran se sešli už dopoledne, dohodli se však na tom, že vše vyjedná odpoledne až Topolánek s prezidentem. Předsednictvo KDU-ČSL sice Topolánkovi rozvázalo ruce k jednání s ČSSD, trojkoaliční smlouvu ale lidovci nevypověděli.

Strana zelených odpoledne oznámila, že své koaliční partnery vyzvala k ukončení koaliční smlouvy. [celá zpráva]