Julínek Rathovo obvinění odmítl a řekl, že financování jeho organizace je legální. Podrobnosti o sponzorování ale neuvedl s tím, že není oprávněn detailní informace sdělovat třetím osobám. Rath ve středu prohlásil, že by farmaceutické firmy měly samy tyto údaje zveřejnit, aby pak mohly účinně kontrolovat, jestli Julínek jako potenciální ministr zdravotnictví některým výrobcům "nenadržuje".

Julínkovo sdružení dostalo podle Ratha peníze od řady firem z Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). "MAFS oprávněně volá po co největší transparentnosti v oblasti zdravotnictví, především v systému lékové politiky," napsal asociaci ministr. Proto by podle něj měly firmy zveřejnit informace o "toku financí k vrcholným politikům".

MAFS si dlouhodobě stěžuje na proces stanovení úhrad léků. Podle ní je neprůhledný. Ministra Ratha kritizovala za lékovou vyhlášku. Podle asociace by mohlo snížení úhrad omezit přístup pacientů k drahým lékům. Rath uvedl, že firmy vidí jen svůj zisk.

Podezřelý je i Rath

I v souvislosti s Rathem se ale objevilo podezření z upřednostňování firem. Jeho bývalá spolupracovnice Eva Klimovičová si na záznamu skryté kamery totiž údajně řekla zástupci firmy Pfizer o tři milióny korun za reklamu společnosti v časopise pro lékaře. Za tuto částku nabízela schůzku s Rathem, který tehdy stál v čele lékařské komory a podílel se na jednáních o úhradách léků z pojištění.

V minulosti čelila podezření i bývalá ministryně Milada Emmerová (ČSSD). Firmy jí vytkly, že chce stanovit ceny léků podle nabídky společnosti Zentiva, kde zastával vysokou funkci její syn.