Předsednictvo ČSSD doporučilo svému poslaneckému klubu, aby svého kandidáta nenavrhovalo do chvíle, než bude jasno o celkovém uspořádání Sněmovny. Paroubek zároveň oznámil, že ČSSD bude prosazovat do čela Sněmovny pouze svého kandidáta. Označil to za jedinou možnost, jak uspíšit jmenování nové vlády.

Sociální demokraté mohou blokovat vznik nové vlády. Dokud nebude zvoleno vedení nové Sněmovny, zůstane u moci Paroubkův kabinet.

ČSSD: dejte nám šéfa Sněmovny, pak se uvidí

"Jestliže teď připravuje vládu představitel ODS Mirek Topolánek, pak by měl být předsedou Sněmovny sociální demokrat," doplnil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Trojkoalice má ideální možnost proces urychlit tím, že podpoří kandidáta ČSSD na šéfa Sněmovny," dodal Škromach.

Podle Paroubka ale podpora znovuzvolení Zaorálka do čela Sněmovny neznamená, že ČSSD podpoří vznikající koaliční vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených při hlasování o důvěře.

"Jedna věc je, aby se vytvořila možnost pro jmenování té vlády. A druhá věc je programové prohlášení vlády, ale to nelze vázat na personální obsazení Sněmovny," prohlásil dosavadní premiér.

Zaorálek pojistkou pro třetí pokus o sestavení vlády

Zástupci vedení sociální demokracie v pátek zopakovali, že v případě neúspěchu šéfa ODS Mirka Topolánka při sestavování vlády očekávají, že prezident Václav Klaus pověří druhým pokusem Jiřího Paroubka. O Zaorálkovo znovuzvolení ale usilují pro případ, že by prezident Paroubka nepověřil.

O tom, kdo povede třetí pokus o vytvoření kabinetu, totiž podle Ústavy rozhoduje právě předseda dolní komory.