O tom jaké to jsou, se dozvíte v mimořádné příloze Práva "Jak se ještě dostat na školu", která vychází ve čtvrtek 8. června 2006. Najdete v ní seznam soukromých vysokých škol a také vyšších odborných škol včetně kontaktů, termínů přijímacích pohovorů a výše školného.

Některé veřejné vysoké školy vyhlašují druhá kola, ale míst už tu nebude mnoho. Častěji je najdete v technických oborech.

Další šance jsou v placených kurzech na veřejných vysokých školách, na vyšších odborných školách, soukromých školách a v jazykovém pomaturitním studiu. Počítejte ale s tím, že tady už za své vzdělání zaplatíte.

Placené studium nabízejí jen některé vysoké školy. Podmínky, za jakých přijímají a později umožní přechod do řádného studia, se liší na univerzitách, fakultách i oborech.

Druhá a třetí kola přijímaček v srpnu a v září vypisují vyšší odborné školy. Šance na přijetí tu bývají výrazně vyšší než na VŠ. V červenci, srpnu a v září se dá hlásit i na soukromé vysoké školy - přijímačky tam probíhají v několika kolech, až do září.

O tom jaké máte další možnosti, čtěte ve čtvrteční příloze Práva a v pátek na Novinkách.