Neuspěch svádí strana na to, že kampaň byla ve znamení boje mezi ODS a ČSSD a ostatní strany ustoupily do pozadí. Ztrátu 200 000 hlasů oproti minulým volbám přičítá předseda KSČM Vojtěch Filip také obavě jejích přiznivců z Modré šance ODS, a přiklonili se tudíž k sociální demokracii.

"Výsledek mě mrzí, určitě to nepovažuji za úspěch," řekl Filip. Soudí však, že KSČM potvrdila, že je třetí nejsilnější stranou v zemi, včetně toho, že má dvojnásobný výsledek než KDU-ČSL, která byla vládní stranou. Filipa těší i to, že komunisté dopadli lépe než Strana zelených, která podle jeho slov měla velkou mediální podporu.

Ransdorf: volby skončí patem

"Není třeba dělat paniku, všechno zastínil brutální, sprostý styl kampaně, kde převažovaly osobní útoky. Z těchto voleb nevzejde žádné stabilní uspořádání," míní.

"Jakákoliv prognóza, že to vydrží čtyři roky, je zpochybnitelná, a stejně tak je možná," myslí si Filip. Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude chovat Strana zelených.

Filip, který loni ve vedení KSČM vystřídal Miroslava Grebeníčka, si nemyslí, že by ho za letošní volební neúspěch mohl jeho předchůdce kritizovat, neboť nese za kampaň stejnou odpovědnost. "I on (Grebeníček) nepřivedl tolik poslanců do Sněmovny, jako v roce 2002," řekl Filip.