S transparenty v rukou několikrát prošli protestující po jednom přechodů pro chodce. Obec okamžitě zatarasily desítky nákladních a osobních aut.

"Jezdí jich čím dál víc. Když ráno vyjíždíte na dálnici, stojí kolona už 400 metrů od nájezdu na ni. A to není ve špičce," řekl jeden z účastníků blokády Josef Vlček.

Podle starosty Jiřího Otty je protest posledním pokusem upozornit na neplnění vládního usnesení z roku 2001, podle nějž měla být dálnice D11 z Libice nad Cidlinou do Chýště hotova už v roce 2005. Obec podle Otty v dobré víře podpořila výstavbu a rekonstrukci silnice II/125 jako dočasného přivaděče do průmyslové zóny Kolín-Ovčáry s automobilkou TPCA.

Dálnice by měla být hotova do konce roku

Dálnici D11 se loni dokončit nepodařilo. A starosta nevěří, že se to stihne do konce letošního roku, jak tvrdí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ředitel pražského závodu ŘSD Alois Lichnovský s ním ale nesouhlasí. Stavba dálničního úseku mezi Libicí a Chýští podle něj pokračuje. "Stoprocentně počítáme s tím, že bude na konci letošního roku dokončen a zprovozněn," řekl.

Podle odhadu projede obcí za hodinu přes 300 aut, v ranní a odpolední špičce je jich ještě o 200 víc. Řada řidičů ale povolenou padesátikilometrovou rychlost nedodržuje. Radnice proto nedávno ve spolupráci s TPCA nechala na okrajích obce namontovat světelné ukazatele rychlosti. Na řidiče by měly působit spíš preventivně a donutit je jezdit podle předpisů.