Ministr ve čtvrtek navštívil nemocnice v Berouně a Hořovicích. Zaměstnancům přijel vysvětlovat zákon o neziskových nemocnicích a budoucnost středočeského zdravotnictví. Do Berouna ale neplánovaně přijel i hejtman Bendl. Nabídku na převzetí krajských nemocnic státem Rath přednesl v ostré diskusi, která mezi oběma politiky vypukla.

"Hejtman chce nemocnice zprivatizovat, a tím by ohrozil péči. Ještě dnes mu napíši dopis, aby na krajském zastupitelstvu navrhl převod zpět na stát," řekl Rath. Pokud se prý podaří prosadit zákon o neziskových nemocnicích, zůstane berounská nemocnice zachována.

Hejtman Bendl uvedl, že o možnosti převodu nemocnic bude diskutovat s krajskou radou. "Já jsem nemocnice nenabídl, ministr o ně požádal," řekl. Budoucnost berounské nemocnice je podle něj nejistá. V prvním návrhu zákona o neziskových nemocnicích navíc podle Bendla Rath s nemocnicí v Berouně nepočítal. "Kraj musí minimalizovat ztráty nemocnice. Hospodaření se za poslední čtyři měsíce zlepšilo. Zákon o neziskových nemocnicích jí žádnou jistotu nedává," doplnil hejtman. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta.

Berounská nemocnice byla převedena pod nemocnici v Kladně, která je od minulého roku akciovou společností. Nemocnice je silně zadlužená, celkem nyní dluží 35 miliónů korun. Každý měsíc se navíc její ztráta zvyšuje o 1,5 miliónu korun. Kraj už vložil do nemocnice 40 miliónů korun.

Ve středních Čechách funguje pět velkých nemocnic jako akciová společnost, a to v Příbrami, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově. Loni na podzim na ně kraj převedl 11 menších zdravotnických zařízení, která hodlá v budoucnu prodat či pronajmout. Jsou to nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově. Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum Kladno.