"Definitivní smlouvy budou mít zpětnou splatnost k 1. lednu," oznámil Rath novinářům. Na dotaz Práva, zda předpokládá, že ve vypsaném výběrovém řízení uspějí všechny čtyři středočeské nemocnice - v Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně a Benešově - odpověděl: "Myslím si, že všechny mají vysokou šanci," konstatoval. Doplnil, že poskytují zdravotní péči na vysokém standardu. Změnit by se podle něj mírně mohla jen škála nabízených služeb, a to "provádí-li jednu urologickou operaci za 14 dní". "V tomto případě by se o jistém omezení mluvit," shrnul.

Premér slíbil průhledná výběrová řízení

Premiér v této souvislosti slíbil, že výběrová řízení na poskytovatele zdravotní péče ve středních Čechách proběhne průhledně. "Budou na internetu," uvedl. Podle něj nejde plně vyslyšet Bendlův požadavek o účasti široké veřejnosti. "Výběrová řízení nejdou udělat na stadiónu pro dva tisíce lidí," sdělil novinářům. Doplnil, že každý z ředitelů nemocnice si bude s sebou moci vzít například svého náměstka.

Rath jako druhou šanci řešení napjaté situace mezi jeho rezortem a Středočeským krajem navrhl, aby zdravotní zařízení uzavřela s VZP provizorní smlouvy s termínem do března. S Bendlem si podle jeho slov hodně věcí vyjasnili. Další řešení se bude hledat v pátek na schůzce premiéra, ministra zdravotnictví a Asociace krajů ČR v Kramářově vile.

Paroubek jim chce rozdat znění zákona o neziskových zdravotních zařízeních. Pomocí zákona chce ministr vytvořit síť základních veřejných nemocnic. V tom mu překáží rozhodnutí některých krajů, včetně Středočeského, nemocnice ve své správě privatizovat. "Dokáži si ale představit, že by v budoucnosti v Česku mohly nemocnice jako obchodní společnosti fungovat. Šlo by o 20 až 30 procent. Zbytek by zůstal ve veřejném neziskovém sektoru," vysvětlil Rath.

Téměř hodinového setkání se účastnil i pražský primátor Pavel Bém (ODS). Ten, stejně jako Bendl po schůzce odmítl komentovat její výsledky. Společně však zdůraznili, že zdravotnictví ve středních Čechách Praze jsou spojité nádoby.