Podle Kubaláka policii v pondělí zavolal na linku 158 neznámý pachatelm jenž vyhrožoval útokem na ministra zahraničí a jeho rodinu. "Policie přijala adekvátní opatření na ochranu pana ministra a jeho rodiny," řekl Kubalák, který nechtěl z bezpečnostních důvodů specifikovat.

"Anonym žádal změnu české politiky ke Kubě, jinak vystřílí jeho rodinu," řekl Novinkám Kolář. Svoboda má čtyři studující syny, žena je lékařka.

Mluvčí dodal, že o výhrůžce Svoboda krátce mluvil i s ministrem vnitra Františkem Bublanem.

"Musím s tím počítat jako politik, že něco takového je možné. Naprosto nepřijatelné je, že je do toho vtažena moje rodina," řekl Svoboda televizím Prima, ČT a Nova. Uvedl také, že anonym vyhrožoval, že vystřílí jeho rodinu, pokud jako ministr nezmění nebo nezastaví politiku vůči Kubě.

V Evropské unii Česká republika prosazuje tvrdší postup vůči kubánskému totalitnímu režimu Fidela Castra než jiní členové. Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté.

Opět se vyhrotily 28. října, když české velvyslanectví v Havaně chtělo slavit státní svátek. Oslavu v tamním hotelu úřady znemožnily.