Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok přijdou například zahraniční cesty na jednoho senátora daňové poplatníky na 235 tisíc korun, v případě poslanců je to o 22 tisíc korun méně.

"Na těchto číslech se nejlépe ukazuje, že Senát si zvykl žít nad poměry a že se nenaučil hospodařit s penězi daňových poplatníků tak účelně, jako Sněmovna," tvrdí šéf sněmovního rozpočtového výboru Michal Kraus (ČSSD).

Senátorům sice přiznal, že jejich rozpočet nijak dramaticky neroste a že také dodržují úsporná nařízení vlády, nicméně by podle něj bylo vhodné se nad rozdílnými náklady zamyslet.

Sobotka: nejsme nijak rozmařilí

"Neviděl bych náklady na činnost Senátu tak, jako že si žijeme nad poměry a už vůbec si nemyslím, že by naše požadavky nějak dramaticky vzrostly," řekl Právu šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Připustil však, že některé položky mohou být větší v souvislosti se vstupem Česka do Evropské unie.

Právě zahraniční cesty senátorů byly v minulosti terčem kritiky poslanců, kteří horní komoru často označovali za exkluzívní klub cestovatelů. Proto se již dříve zástupci obou komor dohodli, že budou cesty vzájemně konzultovat. "Pokud si pamatuji, tak jsem nezaznamenal cesty, kde by se naše delegace nějak zkřížily," poznamenal Sobotka.

Jenže čísla z návrhu státního rozpočtu nehovoří jen o vyšších nákladech na cestování, ale třeba i na konzultační, poradenské a právní služby. Zatímco v případě jednoho poslance by to mělo být příští rok zhruba 5000 korun, v případě jednoho senátora by mělo jít téměř o jedenáctinásobek.

Plánované výdaje na jednoho poslance a senátora na příští rok (v Kč)
. senátor poslanec
zahraniční cesty 235 370 212 600
náklady na telefony 85 200 90 000
konzultační, poradenské a právní služby 55 556 4680
nákup darů 16 050 417
neinvestiční výdaje celkem 6 052 300 5 139 800

"Myslím, že bychom se do budoucna více měli věnovat právě racionalitě výdajů mezi Sněmovnou a Senátem," soudí Kraus. Sobotka se ale brání: "Náklady obou komor se podle mě nedají porovnávat jen prostým podílem 200 poslanců a 81 senátory, tedy rozpočítávat na hlavu."

Podle něj například legislativu musejí obě komory zajišťovat prakticky stejnou, bez ohledu na počet zákonodárců. Obdobné to je třeba v nákladech na nákup darů pro zahraniční hosty. Představitelé obou komor obvykle přijímají stejný počet návštěv a i dary jsou srovnatelné. Pokud se ovšem jejich hodnota rozpočítá na 200 poslanců a 81 senátorů, rozdíl je zřejmý, avšak nikoli relevantní. "Některé položky, jako jsou konzultační či poradenské služby, ale nedokážu komentovat, protože jdou mimo mne," řekl šéf Senátu.