„Minulý týden byl v pražské koalici ve znamení dohadů, co s prázdnými byty. Piráti šli dokonce tak daleko, že si osvojili volební program KSČM, když začali prohlašovat, že je nutné získat přehled o prázdných bytech i vlastnících, případně je zatížit vyšší daní,” píše v prohlášení předsedkyně pražských komunistů a bývala zastupitelka Marta Semelová.

Primátor Zdeněk Hřib podle jejích slov z možnosti na zdanění prázdných bytů, což komunisté dlouhodobě prosazují a deklarovali to i před volbami v roce 2018, „vycouval”.

Piráti navrhovali zvýšit daně za prázdné byty už v programu pro sněmovní volby

„Ze strany především TOP 09 padala silná slova o šmírování, diskriminaci soukromého vlastnictví a krizi koalice, až primátor Hřib zase pěkně vycouval s tím, že si v koalici všechno vyjasnili,” pokračuje Semelová.

Analýza teď nebude

Zdeněk Hřib však předně argumentoval tím, že žádné šmírování bytů Piráti nechtějí, ale jde jim o analýzu prostřednictvím anonymizovaných dat. Ta se ale nakonec zatím dělat nebude. V pátek se na tom shodla koalice s tím, že i bez analýzy ví, že prázdné byty problém jsou.

Analýza na prázdné byty ani vyšší daně v Praze nebudou

Dále Hřib už vůbec podle svých slov nenavrhoval zdanění prázdných bytů. To však ale v rozhovoru pro Novinky nevyloučil a o takové možnosti mluvil již na únorové debatě s občany.

Video

Zdeněk Hřib o možném zdanění prázdných bytů na besedě s občany 20. února 2019

Jak přesně se bude tedy postupovat, až město zjistí, kolik prázdných bytů má, tak zatím jisté není.

Semelová: Majitelé mají spojence

Komunisté se zlobí, že vedení města tak ustoupilo bohatým majitelům a spekulantům, kteří si byty kupují jen na investici, a přestalo se myslet na mladé lidi, důchodce, matky samoživitelky i občany, kterým hrozí bydlení pod mostem.

Marta Semelová (KSČM)

Marta Semelová (KSČM)

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

„Co na to asi teď říkají mladí, kteří nemají kde bydlet, kteří nemají 8,5 milionu na nový byt či na hypotéku? Nebo matky samoživitelky, nízkopříjmoví občané a další, kterým hrozí bydlení pod mostem, zatímco spekulanti s byty si mastí kapsy a developeři za tučné zisky stavějí luxusní byty pro bohaté,” píše dále Semelová.

Piráti v Praze přebírají program komunistů. Chtějí špehovat soukromí, hřímá koaliční partner
Praha je kvůli „špehování” bytů v koaliční krizi
Špehovat majitele bytů skrz elektroměry? Zásah do soukromí, cupuje návrh Pirátů koaliční TOP 09
Zmatky ve vedení Prahy kvůli „špehování” bytů pokračují. Analýzu neděláme, tvrdí náměstek

Bohatí občané a developeři podle ní získali ve vedení města spojence. „Hlavně že majitelé bytů a domů, které zejí prázdnotou, které slouží ke spekulacím nebo se úmyslně čeká, až spadnou, aby lukrativní pozemek přinesl další mamon, mají spojence,” zlobí se Semelová, které se letos nepodařilo komunisty přivést do zastupitelstva hl. m. Prahy.