Ostravská nemocnice publikovala video, ve kterém mluví jak lékaři, tak popálený horník. „Nejhorší jsou ruce, ale snažím se a poctivě cvičím. Třeba s balonkem nebo gumou. Už se moc těším na procházky s vnukem,“ řekl pacient.

Týmu odborníků z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava se podařilo horníkův kritický stav úspěšně zvládnout, nyní je muž hospitalizován již na standardním oddělení a je v pravidelném kontaktu s rodinou.

Metan je extrémně výbušný, exploze mívá fatální následky

Jak uvedl primář Ladislav Petráš, muž je ve velmi dobré psychické kondici, a to i díky tomu, že v jeho léčbě lékaři učinili velký pokrok.

„Jsem přesvědčený, že v běžném životě nebude mít vážnější komplikace a návrat do společnosti a k rodině bude plynulý a dobrý. Kvalita jeho života bude právě díky jeho psychice na velmi dobré úrovni,“ řekl Petráš. Podle něj pacienta před propuštěním domů čekají již jen drobné operační zákroky.

Výbuch ve Stonavě
Neštěstí v Dole ČSM se stalo loni 20. prosince. Metan vybuchl v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. O život přišlo 13 horníků - 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno. Část mrtvých se zatím nepodařilo vynést na povrch, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Popálený muž potvrzuje, že se cítí dobře a výrazné bolesti nemá. „Vím, že jsem se do takového stavu dostal jen díky práci zdejších lékařů a sester.

„Nikdy jsem se nebál fárat a ani mě nikdy nenapadlo, že se mi něco takového může stát,“ dodal.

Před 20 lety by takto popálený nepřežil

Klinika popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava je jedním ze tří center v České republice, které zajišťuje tzv. superspecializovanou péči. Ročně zde hospitalizují kolem 600 pacientů, třetinu z nich tvoří děti.

Muže popáleného po výbuchu metanu tady naposledy léčili v roce 2015, tehdy měl pacient popáleniny na téměř 90 procentech těla, dnes žije normální život.

Rodiny horníků, kteří zemřeli při neštěstí ve Stonavě, dostanou od OKD vyšší odškodné

„Ještě před 20 lety by takto popálení pacienti neměli šanci na přežití. Díky obrovskému pokroku v chirurgické i intenzivní medicíně se našemu týmu daří takovéto pacienty vrátit zpět do života,“ uvedla přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Zdenka Němečková Crkvenjaš.