„Předvolební sliby zase jednou vzaly za své. Pražská koalice slibovala, že bude obsazovat dozorčí rady odborníky. Realita je ovšem taková, že jsou dozorčí rady opět plné politiků,” kritizuje proces odvolávání a obsazování dozorčích rad městských firem novými členy zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Kritikou nešetří ani druhá opoziční strana ANO. „Nedodrželi ani příslib toho, že opozice bude mít zastoupení v dozorčích radách městských firem, což je nezbytné, abychom mohli na řízení firem dohlížet. A to i přesto, že na posledním jednání Rady mi bylo slíbeno, že soupis míst obdržím nejpozději dokonce minulého týdne. Všechny tyto věci byly dříve naprosto samozřejmé,“ uvedl v prohlášení zastupitel za ANO Patrik Nacher.

Rada hl. m. Prahy pod vedením Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu minulý týden začala se změnami v dozorčích radách TSK, Výstaviště Praha i DPP. [celá zpráva]

Hřib: Opozice dostane osm míst v dozorčích radách

Primátor Hřib ve středu uvedl, že s místy pro opozici počítá. „Opozice by měla obsadit osm míst v dozorčích radách městských firem. Respektive jedno z toho je výbor pro audit v DPP,” řekl Novinkám.

Členové ODS by podle Hřiba měli zasednout v dozorčích radách akciových společností Pražské služby, Technologie hl. m. Prahy, Kolektory Praha a Zdroj pitné vody Káraný.

ANO by kromě výboru pro audit v DPP mělo dostat posty v dozorčích radách akciových společností Pražská vodohospodářská společnost, TSK a Úprava vody Želivka.

S tím, že by obsazování dozorčích rad členy současné rady mělo něco společného s politickým trafikanstvím, nesouhlasí. „Pořádáme veřejná otevřená výběrová řízení. Jde nám o to, aby tam byli odborníci,” dodal Hřib.

Vyhnánek: Neřekli jsme, že nedosadíme politiky

S tím souhlasí i jeho náměstek a radní pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě). „Nikdy jsme neřekli, že v dozorčích radách nebudou politici. Zdůrazňovali jsme, že ti lidé, kteří v nich budou, musí splňovat odborné předpoklady, a to zatím dodržujeme a nestává se to, co se stávalo historicky, že tam seděly osoby, které k danému tématu neměly ani ten nejvzdálenější vztah a seděly tam za odměnu a měly to jako trafiku,” argumentoval Novinkám Vyhnánek.

Dále dodal, že vzhledem k počtu členů dozorčích rad je zřejmé, že opozice nemůže mít zastoupení ve všech. Něco jiného jsou podle něj představenstva v městských firmách, kde by především odborníků vybraných opozicí mohlo být víc.

Hřib připomněl, že systém, kdy Rada hl. m. Prahy volí dorozčí rady městských firem a ty pak následně představenstva, se mu obecně nelíbí. Rád by, aby pod jeho vedením došlo ke změně v tom, že i představenstva budou přímo volená městem. Praha by tak podle něj měla skutečný vliv na chod firmy a mohla ji kontrolovat.