„Medvěd je nyní zřejmě někde v Karlovické dolině, možná mezi Halenkovem a Janovou. Je však těžké určit přesný výskyt medvěda, ujde za den 30 kilometrů. Navíc k nám přicházejí rozporuplné zprávy od lidí o tom, kde se zvíře vyskytuje. Zabere nám dost času vše prověřovat, nějaké zprávy se ukážou jako falešné. Klec je ale nachystaná,” uvedl Orálek.

Ochránci vytvoří z ovcí pachové stopy, které by měly medvěda nalákat ke kleci. „Máme od myslivců také zbytky vyvrženého jelena,” uvedl Orálek. Do klece budou medvěda lákat jablka politá medem. Odchytovou klec přivezli ochránci přírody se starostou Oznice na Vsetínsku již dříve ze Slovenska.

Video

Medvěd, který se potuluje na Vsetínsku.

Do terénu by také měly být instalovány fotopasti, které upozorní na pohyb medvěda. Zvažovalo se také nasazení policejního vrtulníku s termovizí. Ochránci přírody jednají i se dvěma odborníky, kteří dokážou medvěda uspat narkotizační střelou ve volné přírodě.

Snímky medvěda, který se v pondělí ráno zaměřil u Doubrav na Zlínsku na popadané trnky.

Snímky medvěda, který se potuluje na Vsetínsku.

FOTO: Pavel Košíček

Mladý, asi čtyřletý medvěd v regionu již zabil minimálně tři desítky ovcí, kozy, králíka a kohouta a zničil úly. Dříve hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) mluvil o možnosti odstřelu. Ukázalo se však, že medvěda je v případě odchytu kam umístit, dočasně by mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem zoologická zahrada z Belgie.