Filip na chodbě v Poslanecké sněmovně řekl, že jednal s Babišem. „Informoval jsem pana premiéra o tom, jak vypadalo jednání našeho výkonného výboru,“ uvedl Filip.

Otázka, kdo bude šéfem české diplomacie, podle něj ještě vyřešená není. „Pan premiér řekl, že si počká na jednání pana Pocheho s panem prezidentem,“ konstatoval Filip.

Pocheho v křesle ministra zahraničí odmítá Hrad, Babiš i komunisté. Sociální demokraté dosud nechtěli ustoupit, ale první místopředseda strany Jiří Zimola v úterý odpoledne nastínil, že místo Pocheho by v Černínském paláci mohl znovu usednout Lubomír Zaorálek (ČSSD).

KSČM vadí Ťok a Vojtěch

Hamáček uvedl, že personální problém by chtěl mít vyřešený do konce týdne. Poche se má sejít s prezidentem Milošem Zemanem v pátek. Hlava státu se však už dříve nechala slyšet, že ho ministrem zahraničí nikdy nejmenuje.

Filip také v úterý večer uvedl, že trvají výhrady komunistů vůči ministru dopravy Danu Ťokovi a ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

Babiš chce s novou vládou ANOČSSD předstoupit před Sněmovnu 11. července a požádat o důvěru. Vznik kabinetu by měli umožnit komunisté.