Protest pokračuje na prostranství před Obecním domem, kde se sešlo několik stovek odpůrců komunistů. Vadí jim také účast prezidenta Miloše Zemana na dnešním vrcholném setkání KSČM, což se stalo poprvé v polistopadové historii země.

Protestující už od rána na transparentech a skandováním hesel dávají nesouhlas s politikou komunistické strany a připomínají její spjatost s totalitní KSČ. Zhruba 500 lidí se po poledni vydalo z nymburského nádraží k Obecnímu domu, při příchodu k dějišti sjezdu provolávali hesla "Rudé zrůdy" či "Soudruzi, pojďte ven".

Video

Protest na sjezdu KSČM

Bouři nevole a pískot vyvolal u Obecního domu příjezd i odjezd Zemana. "Objímej stromy, ne komunisty," hlásal jeden z transparentů, kteří lidé postavili k cestě. Zeman demonstrantům, z nichž někteří měli na sobě uniformy bývalé Veřejné bezpečnosti nebo pionýrské kroje, z auta pokynul.

Policie s demonstranty před Obecním domem

Policie s demonstranty před Obecním domem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Pořadatelé před Obecní dům, kde se komunistický sjezd koná, postavili traktor s valníkem, který slouží jako improvizované pódium. Před něj demonstranti postavili poutač hlásící, že komunisté jsou podle nich přes třešně a šeříky vrazi. "Komunisté v době, kdy byli u moci, vystupovali na valnících od traktoru. Tak jsme se rozhodli využít příležitosti, že máme známé, kteří pracují na poli, a půjčili jsme si od nich valník," řekla jedna z organizátorek protestní akce Petra Melingerová.

Video

Projev Miloše Zemana na sjezdu KSČM

Dopoledne delegáti vyslechli projev Zemana a dosavadního předsedy Vojtěcha Filipa, odpoledne zvolí nové vedení strany.