„Byla tady příležitost sestavit stabilní vládu, nicméně dnes hnutí ANO tuto šanci odmítlo,” prohlásil po více než dvouhodinovém jednání předseda ČSSD Jan  Hamáček.

Sociální demokraté podle Hamáčka udělali ve vyjednávání řadu kompromisů. Nejprve navrhovali vládu bez předsedů stran, protože ČSSD vadí, že Babiš je trestně stíhán. Na to ANO nepřistoupilo. Posléze přišla strana s návrhem, že Babiš z vlády odejde, pokud bude v kauze Čapí hnízdo byť nepravomocně odsouzen. Ani na to ANO nepřistoupilo. A podobně dnes dopadla i nabídka, že ČSSD bude tolerovat trestně stíhaného Andreje Babiše jako premiéra, pokud dostane pět křesel ve vládě a mezi nimi resort financí nebo vnitra.

Premiér v demisi Andrej Babiš jim pět ministerstev nabídl, odmítl se však vzdát vnitra a financí. ČSSD by tak připadla ministerstva spravedlnosti, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničí.

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a místopředseda ANO Richard Brabec oznamují důvody, proč se hnutí nedohodlo s ČSSD na vládě.

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a místopředseda ANO Richard Brabec oznamují důvody, proč se hnutí nedohodlo s ČSSD na vládě.

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

S tím Hamáček a místopředseda ČSSD Jiří Zimola nesouhlasí. „Musím konstatovat, že ANO odmítlo konstruktivní nabídky. Nezbývá nám nic jiného, než vedení ČSSD navrhnout ukončení vyjednávání s ANO,” řekl Hamáček.

Podle Zimoly zůstává ČSSD v opozici a je na Babišovi, aby našel řešení patové situace. Strana bude situaci řešit v pátek na mimořádném předsednictvu a v sobotu na sjezdu strany.

Babiš: Byla to velkorysá nabídka

Premiér v demisi Babiš řekl, že ANO udělalo maximum. „Naše velkorysá nabídka nebyla akceptována. Celé jednání bylo o tom, že ČSSD chce post ministra vnitra pro pana Hamáčka,” prohlásil po jednání Babiš.

Poradíme se s klubem a požádám pana prezidenta o schůzkuAndrej Babiš po jednání

„Nabídli jsme soc. dem. klíčový resort, kterého jsem se já osobně velmi těžko vzdával, ministerstvo práce a sociálních věcí,” zdůraznil premiér. Resort vnitra ČSSD svěřit nechtěl, protože ho prý strana ovládala v minulém volebním období.

„Celé to spadlo na nekompromisním požadavku ČSSD. Vyvolává to určité otázky,” komentoval vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Babiš neřekl, zda bude nyní vyjednávat s SPDKSČM, nebo jestli připadají v úvahu předčasné volby. „Poradíme se s klubem a požádám pana prezidenta o schůzku,” uvedl.