20:09 - Sněmovna schválila rozpočet na rok 2018. Pro hlasovalo 140 poslanců ze 199 přítomných. Proti zvedlo ruku 31 zákonodárců z řad ODS a TOP 09. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

19:09 - ODS neprosadila návrh, aby Sněmovna odebrala z několika rozpočtových kapitol celkem 28,2 miliardy korun a přesunula je do obsluhy státního dluhu.

18:44 - Pekarová Adamová (TOP 09) neprosadila v dílčím hlasování o rozpočtu přesun 7,5 mld. Kč na platy učitelů z podpor agropotravinářského komplexu.

18:40 - Ministerstvo školství asi dostane 100 miliónů korun navíc na učební pomůcky pro speciální školy. V dílčím hlasování to podpořila Sněmovna.

18:36 - ANO, ČSSD a lidovci se shodli přidat 3,3 miliardy na sociální služby. Těsně před hlasováním o úpravách státního rozpočtu to ČTK a České televizi řekla místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Bez zvýšení prostředků na sociální služby nejméně o tři miliardy korun nechtěli lidovci a ČSSD podpořit rozpočet jako celek.

18:18 - Sněmovna bude hlasovat pozměňovací návrhy na přesuny uvnitř rozpočtu a těch se sešla pěkná řada. Jejich celkový objem činí přes 100 miliard korun, mělo by se uskutečnit kolem osmi desítek hlasování.

17:36 - Poslanci mají 30 minut pauzu na jednání klubů.

17:00 - Podle poslance ODS Jana Skopečka minulá vláda připravila špatný rozpočet. „Není hospodárný, dále zvyšuje přerozdělování a bobtnání státu,” kritizoval Skopeček.

16:26 - Poslanci se vrátili k projednávání o rozpočtu.

16:25 - K opakování volby šéfa komise pro kontrolu GIBS vyzval i šéf poslanců ANO Faltýnek, tak předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Volba by se měla konat po ukončení jednání o rozpočtu.

16:18 - Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek souhlasí, aby se volba předsedy komise pro kontrolu GIBS opakovala. „Podle našeho názoru pan Ondráček nebyl zvolen,” prohlásil Kalousek.

16:17 - Šéf poslanců SPD Radim Fiala chce, aby se volba opakovala.

16:10 - Poslanci se dohadují kvůli postupu ve volbách šéfů komisí.

15:45 - Poslanci si vzali do 16:00 pauzu na druhé hlasování o předsedovi komise pro OKD i na jednání klubů.

15:35 - Předsedkyní komise pro Ústavu ČR byla zvolena Kateřina Valachová z ČSSD. Předseda vyšetřovací komise pro OKD v prvním kole zvolen nebyl. Nejblíže byl kandidát Pirátů Lukáš Černohorský. Výsledky oznámil také Martin Kolovratník.

15:34 - Výsledky volby šéfa komise GIBS potvrdil oficiálně předseda volební komise Martin Kolovratník z hnutí ANO. „Pan poslanec Ondráček získal 95 hlasů a stává se předsedou této komise,” řekl Kolovratník.

15:28 - Podle předsedy poslanců SPD Radima Fialy se však k rozpočtu mají přihlásit i lidovci, kteří ve vládě byli také.

15:27 - „Jestli se vám rozpočet nelíbil, měl jste právo ho změnit, aby to byl rozpočet vaší vlády. Ale neříkejte, že to není vás rozpočet,” řekl Bartošek na adresu Babiše.

15:25 - U pultíku ve Sněmovně se postupně střídají poslanci a komentují změny v rozpočtu. Místopředseda lidovců Jan Bartošek zdůrazňuje, že chtějí navýšit peníze na sociální služby o 3,5 miliardy.

15:14 - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Babišovi řekl, že je možné rozpočet novelizovat, pokud tak učiní, bude ho podle něj TOP 09 podporovat.

15:12Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček byl napodruhé zvolen šéfem komise pro kontrolu GIBS. Poslanec, jemuž mnozí vyčítali předlistopadové angažmá u pohotovostního pluku někdejší Veřejné bezpečnosti, získal 95 hlasů ze 179. [celá zpráva]

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

FOTO: Milan Malíček, Právo

15:11 - „Mohu slíbit, že pokud naše vláda bude pokračovat, budeme se snažit, abychom našli peníze na sociální služby, které chybějí zejména krajům na opravy silnic,” doplnil Babiš s tím, že schůzku s kraji plánuje na 4. ledna.

15:10 - Andrej Babiš na plénu Sněmovny vystoupil a řekl, že nejde o rozpočet této vlády, ale o rozpočet vlády minulé koaliční. „O to víc mě udivuje, že od koaličních partnerů přicházejí různé návrhy. Nedělejme politická gesta, když jsme u toho byli,” řekl Babiš.

15:02 - O hlasování o celém rozpočtu se okamurovci ještě poradí. „Rozhodneme se na základě hlasování o pozměňovacích návrzích,” řekl Okamura.

15:00 - Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že by rozpočet zeštíhlil, třeba o výdaje na Senát, který by nechal „vyhladovět”. Je podle něj zbytečný.

14:49Návrh rozpočtu sepsul lídr ODS Petr Fiala. „My tento rozpočet nepodpoříme. Považujeme ho za málo ambiciózní, nehospodárný a hluchý a slepý k rizikům, že současný ekonomický růst nebude trvat věčně,” prohlásil Fiala na tiskové konferenci.

14:44 - Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci před začátkem schůze Sněmovny podotkl, že rozpočet je ještě z dílny minulé vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL. „Očekáváme, že se k tomu bývalí koaliční partneři postaví tak, že podpoří původní návrh rozpočtu,” prohlásil Faltýnek.

14:36 - Sněmovna pokračuje v jednání. Na programu je nyní návrh státního rozpočtu na rok 2018. Výsledky voleb o šéfovi vyšetřovací komise k OKD a komise pro kontrolu GIBS budou vyhlášeny později.

14:14 - Poslanci právě z důvodu voleb do 14:35 přerušili jednání.

14:13 - Volit se bude i předseda kontrolní komise pro OKD. Na post kandiduje Lukáš Černohorský z Pirátů, Pavla Golasowská z KDU-ČSL a Lubomír Volný z SPD.

14:05 - Debata k druhému kolu volby Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS byla ukončena už minulý týden. Poslanci proto nyní budou jen volit. Minulý týden v prvním kole získal 85 hlasů a pro zvolení bylo třeba 94 hlasů.

14:03 - Poslanci by měli také řešit, kdo bude předsedou vyšetřovací komise k OKD.

14:00 - Začala poslední letošní schůze Sněmovny. Podle informací Novinek chtějí poslanci rozpočet schválit během úterý, i kdyby měli jednat do noci.

O Ondráčkovi dolní komora hlasovala už minulý týden. Poslanec však v prvním kole neuspěl. Někteří zákonodárci mají totiž problém s jeho minulostí. Ondráček byl před listopadem 1989 členem pohotovostního pluku SNB, kde se podílel na potlačování demonstrací proti režimu. Vysloužil si tak přezdívku „komunistická mlátička”.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

FOTO: Milan Malíček, Právo

Debata o jeho práci v čele komise se ve Sněmovně vede několik posledních týdnů. Premiér Andrej Babiš (ANO) komunisty vyzval, aby zvážili Ondráčkovu kandidaturu. Ti však řekli, že na ní trvají. [celá zpráva]

Sněmovna bude také schvalovat finální návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek rozpočtu bude 50 miliard a měnit už se nebude. Poslanci však budou rozhodovat o přesunech peněz uvnitř rozpočtu.