Hlavní obsah
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček Foto: Milan Malíček, Právo

Volba byla zmatečná. Komunista Ondráček předsedou komise zvolen nebyl

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se zatím šéfem komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nestane. Jeho volba byla předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) prohlášena za zmatečnou. Původně poslanec, jemuž mnozí vyčítali předlistopadové angažmá u Pohotovostního pluku někdejší Veřejné bezpečnosti, získal 95 hlasů ze 179.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček Foto: Milan Malíček, Právo
Volba byla zmatečná. Komunista Ondráček předsedou komise zvolen nebyl

Pravice nicméně následně volbu zpochybnila kvůli nejasnostem o kvóru. Jak upozornil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, pro volby bylo podle zápisu vydáno 191 hlasovacích lístků, nicméně 12 poslanců hlasovací lístky k volbě šéfa komise pro kontrolu GIBS vrátilo. Po projednání dalších bodů proto byla volba označena za zmatečnou, poslanci její opakování přerušili do další schůze 16. ledna.

„S naprostou jistotou nelze určit ze záznamu, kolik poslanců si nevyzvedlo hlasovací lístky,” zdůvodnil nutnost opakování volby předseda dolní komory parlamentu Vondráček. Poté nechal hlasovat o přerušení daného bodu, s čímž unavení poslanci krátce před 22. hodinou souhlasili.

Opakování volby navrhli ODS, Piráti, SPD, lidovci, TOP 09 i STAN. Připomněli, že při kvóru 96 hlasů by Ondráček ani tentokrát zvolen nebyl. Debatu komplikovala skutečnost, že vyhlášení výsledků voleb proběhlo v rámci debaty o rozpočtu.

Ondráček ve volbě neměl protikandidáta. Minulý týden pro něj hlasovalo pouze 84 poslanců. Po jeho úterním zvolení se před Sněmovnou konala spontánní demonstrace asi stovky lidí. [celá zpráva]

Luzar Ondráčka bránil, odsoudil protesty

Ondráčka na závěr jednání hájil jeho stranický kolega Leo Luzar: „Jak byl mladý, tak plnil rozkaz. Potom sloužil 27 let této republice, prošel bezpečnostními prověrkami. Ty výkřiky hraničily s lynčem. Myslím, že si to nezasloužil. Ti, co to o zorganizovali venku, by se měli stydět,” zněla poslední slova ve Sněmovně.

Osoba Ondráčka přitom budí kontroverze již od počátku, kdy ho komunisté do čela komise navrhli. O tom, že by jej nahradili jiným kandidátem, jak navrhoval premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, neuvažovali. [celá zpráva]

K odmítnutí Ondráčka vyzval předsedu ANO Babiše už dříve prezidentský kandidát Michal Horáček.

Zdeněk Ondráček coby příslušník pohotovostního pluku v televizním rozhovoru v roce 1989 hájí policejní zásah proti demonstrantům

Foto: Česká televize ČT24

„Babiš hnutí ANO řídí direktivně. Doufám, že pořádek ve svém hnutí při druhém kole volby zavede,” uvedl o víkendu šéf komunistů Vojtěch Filip na zasedání ÚV KSČM. [celá zpráva]

Komunisté tak dali jasně najevo, že případná podpora návrhů ANO ve Sněmovně nebude takříkajíc zadarmo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků