ODS chce takový zákon předložit na první schůzi Sněmovny. Varovala před tím, že by vláda Andreje Babiše (ANO) mohla dlouho působit bez důvěry Sněmovny. „Nepřipustíme, aby se opakovala situace s vládou Jiřího Rusnoka. ODS předloží zákon, který vládu bez důvěry výrazně omezí,“ řekl šéf ODS Petr Fiala. [celá zpráva]

Reakce ostatních stran na návrh ODS jsou rozpačité. „Obecně vítáme opatření proti tomu, aby tu nějakou dobu nevládla vláda bez důvěry. Ale hasíme požár, který vznikl na úplně jiném místě. Kdyby se prezident držel ústavních zvyklostí, tak by taková situace vůbec nemusela nastat,“ řekl šéf klubu STAN Jan Farský.

Bývalo zvykem, že prezident vyžadoval po kandidátovi na premiéra vyjednanou sněmovní většinu, než jej pověřil sestavením vlády. Nejednoznačně se vyjádřili Piráti. „Určitě není žádoucí, aby vláda, která nemá důvěru Sněmovny, začala na plnou sílu využívat exekutivní moc. Je důležité ji kontrolovat, ale zda formou legislativní změny, to je asi předčasné,“ podotkl předseda pirátů Ivan Bartoš.

Také levicoví politici nad návrhem ODS kroutí hlavou. „Přijde mi, že by ODS na takovou myšlenku nepřišla, kdyby zrovna nedocházelo k aktuálním jednáním o vzniku vlády. Je špatně, když na základě takové motivace vznikají zákony,“ řekl Právu předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Podle šéfa klubu KSČM Pavla Kováčika by Sněmovna spíš měla vyzvat vládu usnesením, aby nepostupovala nestandardně. „Omezení ze zákona bych zvažoval,“ řekl.